Саудитска Арабия е основният чуждестранен поощрител на ислямския екстремизъм във Великобритания, твърди нов доклад, съобщава БиБиСи.

Дружеството "Хенри Джаксън" обяви, че е налице "ясна и нарастваща връзка" между ислямските организации, получаващи задгранично финансиране, проповедниците на омраза и джихадистки групировки, насърчаващи насилието.

Външнополитическият мозъчен тръст призова за официално разследване относно ролята на Саудитска Арабия и други страни от Персийския залив във Великобритания.

Тереза Мей криела доклад за финансирането на екстремизма, за да не разгневи Саудитска Арабия

Тереза Мей криела доклад за финансирането на екстремизма, за да не разгневи Саудитска Арабия

Остри критики към британския премиер

От посолството на Саудитска Арабия в Обединеното кралство обявиха, че твърденията са "категорично фалшиви".

Британското правителство е подложено на натиск да публикува доклад на базираните във Великобритания ислямистки групировки.

Докладът на вътрешното министерство за съществуването и влиянието на джихадистки организации, поръчан от бившия британски премиер Дейвид Камерън през 2015 г., все още предстои да бъде завършен на фона на въпросите дали някога ще бъде публикуван.

Критици предполагат, че докладът може да е неудобен за британското правителство, което има близки и дългогодишни дипломатически, икономически и в сферата на сигурността връзки с Персийския залив, особено със Саудитска Арабия.

Докладът на дружеството "Хенри Джаксън" посочва, че редица страни от Персийския залив, както и Иран оказват финансова подкрепа на джамии и ислямски образователни институции, които приютяват естремистки проповедници и са свързани с разпространението на екстремистки материали.

Начело на списъка, твърди докладът, е Саудитска Арабия. Той твърди, че отделни лица и фондации са силно ангажирани в изнасянето на "нелиберална, фанатизирана уахабистка идеология", цитирайки редица примери.

Твърди се, че в някои случаи институции във Великобритания, които получават финансиране от Саудитска Арабия, се управляват директно от Саудитска Арабия, въпреки че в повечето примери парите изглежда "просто купуват влиянието на чуждестранни донори".

В изявление на посолството на Саудитска Арабия в Лондон се посочва, че всякакви обвинения, че кралството е радикализирало "малък брой лица са безпочвени и не се основават на достоверни доказателства".

От посолството допълват, че самата страна е била подложена на многобройни нападения от "Ал Кайда" и ДАЕШ ("Ислямска държава").

"Ние не одобряваме и няма да оправдаваме действията или идеологията на насилствения екстремизъм и няма да се спрем, докато тези престъпници и техните организации не бъдат унищожени", допълват от саудитското посолство.

Подкрепяйки доклада, депутатът от Лейбъристката партия Дан Джарвис коментира, че той хвърля светлина върху "много тревожните" връзки между Саудитска Арабия и финансирането на екстремизма, като призова правителството да публикува доклада си за чуждестранното финансиране.

Премиерът Тереза Мей, която посети Саудитска Арабия през април, настоя, че историческите отношения на Обединеното кралство с пустинното кралство са важни за британската сигурност и търговия.

Лидерът на Лейбъристката партия Джереми Корбин призова за незабавно спиране на износа на британско оръжие за Саудитска Арабия поради незачитането на правата на човека и участието ѝ във военни действия в Йемен.