Ръководителят на ядрената агенция на ООН обяви, че споразумението AUKUS, в което Австралия ще получи ядрена подводна технология от САЩ, е "много сложен" въпрос по отношение на инспекциите, но може да бъде управляван, информира "Ройтерс".
Споразумението за подводниците е част от тристранно споразумение в областта на отбраната, обявено от Вашингтон, Лондон и Канбера миналия месец, което вбеси Франция, защото Австралия обяви, че ще разтрогне съществуващ договор и поръчка за френски подводници с дизелов двигател.
Това би било и първият път, когато страна по Договора за неразпространение на ядрените оръжия (ДНЯО) придобива ядрени подводници, освен петте държави с ядрено оръжие, признати от ДНЯО - САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания. Индия, която не е подписала ДНЯО, също има ядрени подводници.
"Това е технически много сложен въпрос и това ще бъде първият път, в който страна, която няма ядрени оръжия, има ядрена подводница", коментира шефът на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, чиято агенция надзирава ДНЯО.
Гроси потвърди, че подписала ДНЯО страна може да изключи ядрен материал от надзора на МААЕ, известно също като предпазни мерки, въпреки че този материал подхранва подводница. Това е рядко изключение от постоянния надзор на МААЕ върху целия ядрен материал, за да се гарантира, че той не се използва за производство на атомни бомби.
"С други думи, страна... отнема материали от инспекторите за известно време, а говорим за високо, много високо обогатен уран", подчерта той.
"Това означава, че ние, с Австралия, със САЩ и с Обединеното кралство, трябва да влезем в много сложни, технически преговори, за да се уверим, че в резултат на това няма отслабване на режима на неразпространение на ядрени оръжия", допълни Граси
Той не посочи колко дълго ще продължат тези преговори.