Южна Африка моли Путин да не присъства на срещата на върха на БРИКС заради заповедта за арест, която бе издадена от Международния наказателен съд, пише BBC.
Южноафриканските власти се опитват да убедят Кремъл да се откаже от идеята за посещение на президента Владимир Путин на срещата на върха на БРИКС, която ще се проведе в Южна Африка през лятото. Причината е заповедта за арест на руския президент, издадена от Международния наказателен съд в Хага по обвинения във военни престъпления, извършени в Украйна. Изпълнението на решенията на МНС е задължително за страните, подписали Римския статут, а сред тях е и Южна Африка.
Високопоставени правителствени служители, пожелали анонимност, са заявили пред на водещият южноафрикански вестник The Sunday Times, че Претория води преговори с Москва, предлагайки на Путин да присъства на срещата на върха на БРИКС чрез видеовръзка. В противен случай южноафриканските власти ще трябва да арестуват руския президент въз основа на решение на МНС.
"Нямаме опция да не арестуваме Путин. Ако дойде тук, ще трябва да го арестуваме", казва пред вестника говорител на южноафриканското правителство.
Въпреки че миналата седмица южноафриканският президент Сирил Рамапоса е назначил специална правителствена комисия, ръководена от вицепрезидента на страната, за да проучи възможностите на властите при такава колизия, според събеседника на изданието тази комисия няма да може да намери "никакви варианти, които да позволят на Путин да дойде". "Единствената възможност, която имаме, е Путин да присъства на срещата чрез Teams или Zoom от Москва", добавя източникът.
Миналата седмица администрацията на Рамапоса излезе с изявление, че страната няма планове да се оттегли от Римския статут - противно на забележките на самия държавен глава от преди това.
В края на март говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че все още няма решение за участието на руския лидер в срещата на върха в Дърбан.
През 2016 г. южноафриканските власти се сблъскаха с подобен проблем, когато президентът на Судан Омар ал-Башир, който също беше с издадена заповед от МНС, трябваше да присъства на среща на върха на Африканския съюз в Претория. Тогава обаче Върховният съд на Южна Африка счете оттеглянето от споразумението с МНС за противоконституционно и страната остана обвързана с условията на Римския статут.
ivan-koichev
на 02.05.2023 в 09:56:52 #10А минските споразумения подписани от Франция и Германия спазваха ли се?
ivan-koichev
на 01.05.2023 в 16:20:52 #9"Изпълнението на решенията на МНС е задължително за страните, подписали Римския статут, а сред тях е и Южна Африка." С казаното дотук ЮАР декларира, че уважава себе си. Дилемата е дали дали да напусне Римския статут или да арестува Путин и след като го не е напуснала заплахата да арестува Путин си остава. Римския статут и БРИКС са две различни напълно демократични организации и членството в едната не изключва членството в другата, не са като тоталитарния ЕС дето щом като си в него не може да поддържаш договорни отношения с Русия и Китай и редица други държави.
valentin-tzonev-1
на 01.05.2023 в 15:28:42 #8И сега? Великия вожд като напикано мушкато....Хихихи...
gorg-sbe
на 01.05.2023 в 13:51:22 #7Хайде да гръмнат най накрая Бункерния Молец и да се приключва със тази сага Украйна - Блатная че за 3 (уж щяха да превземет
NaskoZashtoto
на 01.05.2023 в 13:42:26 #6Отсъствието на Путин ще смъкне нивото на срещата. От това престиж губят най-вече ЮАР и те отлично го разбират. Друг е въпросът, дали така не се прикрива нежелание за такова посещение от руска страна.
ВълкСчадъР
на 01.05.2023 в 13:09:31 #5chafeto Ти добре казваш колко процента от какво е БРИКС, ама пусни някои цифри и за пазарите , покупателната способност, технологиите и т.н.т. СИВ беше по голям от тогавашното ЕЮ , е и , какво стана ? Какъв беше живота в СИВ и какъв в ЕЮ ? Без западните пазара, технологии и финанси нищо няма да стане от БРИКС ! Китайците искат да купуват в юани, ама от тях да се купува в долари, що ли ??
chafeto
на 01.05.2023 в 13:04:22 #4ВълкСчадъР Щом и в членка на БРИКС не може да ходи .... изолацията е лоша работа ******************************************************* Не бъди чак такъв наивник и не се надъхвай, защото нещата не са такива, каквито ти се иска. В ЮАР не са такива глупаци, че да си жертват членството в перспективна организация като БРИКС. Да напомня, че за БРИКС има "опашка", само настоящите членове формират 40% от световното население, а дялът им от световния БВП е над 31%, т.е. по-голам от този на Г-7. Та ЮАР не е някой Прибалтииски "колос" и няма да жертват нещо перспективно заради самообявилия се световен "кадия", който така или иначе постепенно губи свята геополитическа тежест. Можеш да бъдеш сигурен в това, затова не подскачай толкова екзалтирано.
halo
на 01.05.2023 в 13:03:23 #3ГДХуй,
rambaldievskievich
на 01.05.2023 в 12:50:25 #2россия - распад!!! Распад!!! Распад!!! Распад!!! русия - разпад!!! Разпад!!! Разпад!!! Разпад!!!
ВълкСчадъР
на 01.05.2023 в 12:22:22 #1Щом и в членка на БРИКС не може да ходи .... изолацията е лоша работа