Германското списание Spiegel съобщи, че още преди няколко месеца Министерството на отбраната на страната е съставило списък на всички танкове Leopard от различни модели, с които разполага. В списъка са отбелязани и танковете, които могат да бъдат предоставени на Украйна, пише руската редакция на BBC.
Позовавайки се на документа, получен от журналистите, изданието посочва, че Бундесверът разполага с 212 функциониращи Leopard-а от различни модели. В началото на лятото на 2022 г. още около стотина танка са в ремонт.
Според Spiegel, който се позовава на източници от германското министерство на отбраната, 19 танка Leopard-2A5, които в момента се използват за обучение на войници, са най-подходящи за изпращане в Украйна.
От Spiegel обаче уточняват, че става дума само за леопардите, които се намират в Германия. Такъв род танкове, които са на служба в други държави, например Полша, могат да бъдат изпратени в Украйна. С одобряването на доставката на Leopard за Украйна Берлин официално би дал зелена светлина на европейските си партньори, които отдавна са заявили, че искат и са готови да доставят Leopard на Киев.
Вестникът тълкува съществуването на списъка като фактор за натиск върху канцлера Олаф Шолц, който въпреки нарастващото раздразнение сред съюзниците си все още не се е съгласил да достави танкове на Украйна.
Това косвено се потвърждава от Business Insider, който съобщава (също позовавайки се на анонимни източници), че бившият министър на отбраната Кристин Ламбрехт се е противопоставила на инвентаризацията на Leopard. Източници твърдят, че Ламбрехт, която подаде оставка миналия понеделник на фона на поредица от скандали и остри критики за неуспеха ѝ да модернизира германските въоръжени сили, е дала директна заповед да не се извършва инвентаризация на танковете именно защото е смятала, че това ще окаже ненужен натиск върху Шолц.
kunlun-chanchunchen
на 23.01.2023 в 21:55:49 #6Искам да напомня на тази част от коментиращите, която основно се занимава с близане на Руски задници, че след лизането им остава само вкуса на ла*на в устата и чувството на останалите хора, че сте предатели.
ivan-koichev
на 22.01.2023 в 21:00:10 #5Тривоно, ако можеш пущай по малко писаници на цигански. Ние преобладаващо сме селяни, разбирай и родолюбци дето страним донякъде от евро-атлантизма и не се срамим от българското четмо и писмо. За едно и две изречения ще го изсричаме, но за повече ни идва нанагорно.
знайко
на 22.01.2023 в 13:31:45 #4Признавам, че не съм навътре в материята, но си мисля, че щом имаме договор в който пише кой е крайният потребител на оръжието (в нашите закони има оръжия и стоки с двойна употреба, няма разлика в правилата между танкове и боеприпаси), трябва да има и "наказателни" клаузи, ако крайният потребител се окаже фиктивен. Разбира се, възможно е в договора съзнателно да са изпуснати клаузи, че крайния потребител може да предоставя стоката на други страни сама след наше разрешение. Може и да има такъв текст, но на 4 очи да е казано, че ако отидат в Украйна няма да търсим неустойки. Проблемът не е в продаването на оръжията, а в двуличието и поредните опити на политиците ни да ни заблуждават.
georgi-zapryanov
на 22.01.2023 в 13:12:59 #3#2 Така е, но Швейцария забрани на Германия през ноември да изнася амуниции произведени от тях за Украйна нали?
bajbor
на 22.01.2023 в 11:46:37 #2Зайко, само вметка - има оръжия и оръжия, боеприпаси и тн... Провери си как (и дали) частни субекти могат да се сдобият/купят танк ... Функционални, които могат да стрелят.....
знайко
на 22.01.2023 в 11:10:44 #1Много странно, защо поляци, чехи, финландци и други могат да предоставят на украинците, без да имат българско съгласие, продадените от нас оръжия, а за немските танкове чакат одобрение от Германия? Явно тезата, че ние си продаваме оръжието и после не знаем къде отива и не носим отговорност за това е поредната нашенски шмекерия за простия електорат.