Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че "алиансът на авторитарните сили" все по-често си сътрудничи в блок срещу западните демокрации.
В интервю за BBC той заявява, че Русия, Иран, Китай и Северна Корея все повече обединяват усилията си, като си оказват практическа подкрепа, и този съюз става "все по-сплотен". "Китай подкрепя военната икономика на Русия, като доставя ключови продукти за отбранителната индустрия, а в замяна Москва залага бъдещето си на Пекин."
Русия доставя технологии на Иран и Северна Корея в замяна на боеприпаси и военно оборудване.
Затова и Столтенберг смята, че НАТО трябва да работи с други държави извън географската си общност, като Япония и Южна Корея, за да "се противопостави на този съюз на авторитарни сили, който е станал по-силен".
Йенс Столтенберг също така изразява увереност, че до юли месец съюзниците от НАТО ще вземат решение за дългосрочно финансиране на Украйна, въпреки че някои страни изразяват съмнения в това. Според него дългосрочната подкрепа за Украйна е жизненоважна както сега, така и за възстановяването на страната след конфликта.
Усилията на шефа на НАТО в края на мандата му са съсредоточени към убеждаване на други страни от Алианса да предоставят повече пари за военна подкрепа на Украйна, докато тя трета година се бори срещу руската агресия.
"Дори да вярваме и да се надяваме, че войната ще приключи в близко бъдеще, ние трябва да подкрепяме Украйна в продължение на много години напред, укрепвайки нейната защита, за да възпира бъдеща агресия", каза той.
Надеждата е да създаде петгодишен фонд от 100 милиарда евро.
Столтенберг каза, че военната подкрепа е жизненоважна, за да бъдат изгонени руските войски от Украйна и да се принуди Путин да се откаже от своите окупационни цели.
Той обаче не изключва, че в крайна сметка Киев може и да трябва да направи отстъпки на Русия.
"Но решението какви компромиси да се направят зависи от Украйна, ние трябва да им дадем възможност да бъдат в позиция, в която действително да постигнат приемлив резултат на масата за преговори", заявява Столтенберг и обяснява, че "не призовава Украйна към отстъпки сега", а "истински мир ще бъде постижим, когато "Украйна победи".
Думите на Столтенберг са емблематични предвид факта, че президентът Володимир Зеленски винаги е бил категоричен, че никога няма да преговаря с Путин, въпреки призивите за това, включително и от папа Франциск.
Столтенберг отказа да отговори на въпроси дали е загрижен за евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом. Остава уверен, че САЩ ще продължат да бъдат важен съюзник на Украйна независимо кой е на власт в страната.
Говорейки за конфликта в Близкия изток, Столтенберг каза, че е "много важно" САЩ и другите страни от НАТО да изпратят ясно послание на Израел, че трябва да направи "значително повече", за да защити цивилните и хуманитарните работници.
maria-ivanova
на 07.04.2024 в 19:02:50 #6Не го разбирам аз това. Ако НАТО е отбранителен блок, както ни убеждават, то за какво им трябва на руснаците буфер? Освен това вижте картата и огромната територия на Русия. Ами те са върху половината северно земно кълбо. Какво да кажат малките държави? Те какъв буфер да поискат? От какво се страхуват руснаците, след като са в пъти по-големи и по-въоръжени от всеки друг. Освен това въпрос на преговори е да се договори на колко километра от двете страни на руската граница да няма бази. Наистина не мога да разбера защо трябваше да умрат стотици хиляди млади хора, за да се разберат за толкова просто нещо.
bajbor
на 07.04.2024 в 17:03:42 #5Мария, Иван... Проблема не са самите територии а НАТО , ако го няма наоколо по добре.... така че Лвов в Полша не е абсолютен максимум за Русия, но като цяло е приемливо.... Буфер трябва... това е ... Украйна се отказа , да идва следващия
alabala654
на 07.04.2024 в 17:02:16 #4Гладна кокошка просо сънува Чакайте скоро капитулацията на Украйна То за 3 дни щяхте да превземете Киев, но уви плановете ви се провалиха
ivan-koichev
на 07.04.2024 в 15:57:58 #3Най сигурния и евтин начин да се попречи на Русия да победи е преговори за незабавен мир и колкото по бързо стане това толкова по невъзможна става капитулацията на НАТО и Украйна пред Русия. Няма нищо лошо в това Полша, Унгария и Румъния да си получат отнетите им територии в полза на СССР, но се съмнявам че руснаците ще са съгласни на това.
maria-ivanova
на 07.04.2024 в 15:26:47 #2Стига с тази Украйна. Като изключим югозападните области, в останалата част руснаци се бият срещу руснаци. Каква работа имаме ние да се месим в гражданската им война. Да си вземат поляци, унгарци и румънци областите, които са техни и ние трябва да се погрижим нашите сънародници в одеска и съседните области да не пострадат. Затова трябва да се работи с дипломация, а не да се конфронтираме за да не строшим хатъра на Столтенберг.
NaskoZashtoto
на 07.04.2024 в 13:59:29 #1“Сюзът на автокрациите” е резултат от глобализирането на НАТО, а не негова причина. Казаното за Украйна означава стремеж тя да бъде постоянен проблем за Русия, което може да означава необходимост за руснаците да я унищожат.