Водещата политика на Европейския съюз за възстановяване на увредената природа виси на косъм, като гласуването за приемане на закона в понеделник беше отменено, след като Унгария оттегли подкрепата си за законопроекта, предава "Ройтерс".
Гласуването на закона сред министрите на околната среда на страните от ЕС в понеделник беше отменено, след като миналата седмица Унгария заяви, че повече няма да подкрепя политиката - заличавайки и без това малкото подсилено мнозинство от страните за.
Законът за природата е най-новата политика на ЕС в областта на околната среда, която беше подложена на критики, тъй като политиците се опитват да отговорят на месеците на гневни протести на фермери срещу оплаквания, включително строгите зелени разпоредби на ЕС. ЕС вече отслаби множество зелени правила, за да се опита да потуши протестите.
"Селскостопанският сектор е много важен сектор не само в Унгария, но и навсякъде в Европа", каза държавният секретар на Унгария по околната среда Анико Райш пред репортери в понеделник.
Райс каза, че Унгария не се противопоставя на опазването на природата, но че екологичните цели трябва да бъдат реалистични и да вземат предвид засегнатите сектори.
Някои дипломати от ЕС казаха, че вече големите защитени природни територии на Унгария означават, че страната може да се съобрази със законодателството на ЕС за природата, и предположиха, че ходът на Будапеща е чисто политически.
Нидерландският министър на климата Роб Джетен в понеделник призна засиления политически контрол върху зелените мерки преди изборите за Европейски парламент през юни.
"С предстоящите европейски избори няма да е лесно да се измъкнем от тази позиция", каза Джетен за закона за природата.
Министрите на околната среда трябваше да обсъдят политиката в понеделник следобед. Унгария, Италия, Нидерландия и Швеция. Австрия, Белгия, Финландия и Полша възнамеряват да се въздържат при гласуването.
Всяка една от тези осем държави, може да позволи приемането на закона, ако промени позицията си.
"Не можем да се откажем. Призовавам държавите-членки да постигнат пробив", каза германският министър на околната среда Щефи Лемке.
Испанският министър на климата Тереза Рибера каза, че би било "огромна безотговорност" да се намалят усилията за справяне с влошаващата се загуба на природа и изменението на климата.
Законът ще бъде сред най-големите екологични политики на ЕС, като изисква от държавите да въведат мерки за възстановяване на природата на една пета от своята суша и море до 2030 г.
Целта му е да промени 81% от естествените местообитания в Европа, които са класифицирани като "в лошо състояние". Но политиката се сблъска с обратна реакция от страна на някои правителства и законодатели, загрижени, че ще наложи тежки правила за фермерите или ще влезе в сблъсък с други индустрии.
shtimpo
на 25.03.2024 в 15:39:37 #1А нашият глас какъв е? “За” или “против”? Без селско стопанство няма храна. Не е трудно да се сети човек кой е верният избор…