Началниците на отбраната на страните от Западна Африка водят дискусии за възможна намеса в Нигер в петък, тъй като посредниците от регионалния блок настояха лидерите на преврата в Ниамей да възстановят конституционния ред преди наближаващия даден от Западноафриканския блок краен срок на фона на отмяната на редица военни споразумения между избраната власт на Нигер и Франция, предава Ройтерс.
Военната хунта в Нигер бе отхвърлена от Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS), която зае най-твърдата си позиция досега относно свалянето миналата седмица на президента Мохамед Базум - седмият преврат в Западна и Централна Африка от 2020 г. насам.
Като удар върху надеждите за възстановяване на предишното статукво, хунтата отмени редица споразумения за военно сътрудничество с Франция късно в четвъртък, като засега няма отговор на официален Париж.
Ходът повтаря подобни решения на хунтите в съседните Мали и Буркина Фасо след превратите там и може драстично да промени общата борба срещу ислямистки бунтовници, действащи в района.
Франция е разположила между 1000 и 1500 войници в Нигер, които помагат в борбата с бунтовниците на групировки, свързани с "Ал Кайда" и "Ислямска държава", които дестабилизираха региона Сахел в Западна Африка.
Делегация на ECOWAS се намира в нигерийската столица Ниамей, надявайки се да осигури "окончателно и приятелско решение" на кризата, въпреки че блокът също наложи широки санкции и предупреди, че може да разреши използването на сила, ако Базум не бъде възстановен на поста до неделя.
Кремъл каза в петък, че всякаква намеса от нерегионални сили като Съединените щати в Нигер е малко вероятно да подобри ситуацията след военен преврат в западноафриканската държава.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира призива на сваления президент на Нигер Мохамед Базум САЩ и цялата международна общност да се намесят за възстановяване на конституционния ред в страната му.
"Малко вероятно е намесата на нерегионални сили да е в състояние да промени ситуацията към по-добро", каза Песков пред репортери.
"...Ние наблюдаваме ситуацията много отблизо, загрижени сме за напрежението в Нигер и продължаваме да подкрепяме бързото връщане към конституционната нормалност, без да застрашаваме човешки животи", каза той.
Самопровъзгласилият се президент на страната Абдурахаман Чиани има подкрепата на други хунти в Мали и Буркина Фасо, както и на руската частна наемническа група "Вагнер", която има бойци в Мали и Централноафриканската република.
В публикация на Washington Post президентът Базум написа: "С открита покана от заговорниците за преврат и техните регионални съюзници, целият централен регион на Сахел може да попадне под руското влияние чрез групата Вагнер, чийто брутален тероризъм е изявен с пълна сила в Украйна ."
Чиани отхвърли санкциите на ECOWAS и предупреди, че хунтата няма да отстъпи срещу никакви заплахи.
По-късно в петък шефовете на отбраната на региона официално ще приключат многодневнатa среща в нигерийската столица Абуджа относно възможен военен отговор, който според тях ще бъде крайна мярка.
Хунтата в четвъртък предупреди, че всяка агресия или опит за агресия от страна на ECOWAS ще бъде посрещната с незабавен отговор на всяка държава-членка на ECOWAS, с изключение на онези, които са приятелски настроени към Нигер.
Чиани спечели подкрепата на хунтите в Мали и Буркина Фасо и цитира постоянната несигурност като основното си оправдание за завземането на властта, въпреки че данните за атаките показват, че сигурността там всъщност се подобрява.