Гарантирането, че президентът на Тайван Лай Чинг-те може да присъства на погребението на папа Франциск този уикенд, в момента е "най-важната цел" за външното министерство на Тайпе. Това заяви заместник-министърът на външните работи Франсоа Ву, цитиран от "Ройтерс".
Редица страни, включително Съединените щати, обявиха, че техните държавни глави ще присъстват на погребението в събота, но дипломатически изолираният Тайван, който има официални отношения с Ватикана, все още не е уточнил кой ще присъства.
През последните години Тайпе следеше с тревога как папа Франциск се опитва да подобри връзките си с Китай.
Ву посочи, че правителството работи усилено, за да може Лай да присъства лично на погребението.
"Това е най-важната цел на външното министерство", изтъкна той и добави, че се водят разговори с Ватикана.
Ватиканът има своите "съображения" относно това кой от Тайван може да присъства и своите собствени "международни отношения", отбеляза Ву.
От президентството съобщиха, че подготовката на делегацията на погребението продължава и съставът ѝ ще бъде обявен в подходящ момент.
Впоследствие бе съобщено, че бивш вицепрезидент на Тайван - ревностният католик Чен Чиен-джен - ще присъства на погребението на папа Франциск като специален пратеник на президента Лай Чинг-те.
Претендираният от Китай Тайван поддържа официални дипломатически отношения с Ватикана, една от само 12-те страни, които го правят, и всякакви международни пътувания на тайвански президенти неизбежно привличат силна опозиция от страна на Пекин.
Външното министерство посочи, че след дискусии между Тайван и Ватикана е било решено да бъде изпратен Чен, който се е срещал с Франциск шест пъти и е "имал дълбоки отношения" с него.
Чен беше вицепрезидент по време на първия мандат на Цай Инг-уен между 2016 и 2020 г. и след това премиер от 2023 до 2024 г.
Ватиканът е една от едва 12-те държави, които поддържат официални дипломатически отношения с Тайван, чието правителство отхвърля претенциите на Пекин за суверенитет.
Тайвански президенти са присъствали на събития на високо ниво във Ватикана и преди. Тогавашният президент Ма Ин-джу отиде на встъпителната литургия на Франциск през 2013 г.
Тайпе изрази загриженост относно усилията на Пекин и Светия престол за подобряване на връзките, като подчерта, че Китай не зачита религиозната свобода.
През октомври Ватиканът и Пекин удължиха споразумението за назначаването на католически епископи в Китай за четири години, което показва ново ниво на доверие между двете страни.
Министерството на външните работи на Китай вчера изрази съболезнования за смъртта на папа Франциск, но посочи, че няма информация за това кой може да присъства на погребението.
Китай твърди, че Тайван е една от неговите провинции без право на междудържавни отношения - позиция, която Тайпе категорично отхвърля.