Трафикът на човешки органи от бедните към богатите страни заплашва да попречи на програмите за донорство и да предизвика още по-голям недостиг на органи за трансплантация, алармираха експерти.

Използването на бедни донори, предимно за бъбреци, създава „медицински апартейд", който може да настрои общественото мнение против законните програми за трансплантации в богатите държави.

Проблемът бе поставен на дискусия на конференция в Ротердам, която цели да съгласува политиката на Европа за трансплантациите.

По данни на Световната здравна организация, цитирани от Ройтерс, трафикът на органи има роля в 10% от трансплантациите в света. Гражданите на богати страни просто избягват законовите ограничения в родината си, като пътуват до държавата на донора.

Франсиз Делмонико от медицинския колеж в Харвард цитира случай, при който нюйоркчанин дава 60 000 долара за бъбрек. Той го купува от бразилец, който го купил за 6000 долара. Сделката става в болница в ЮАР и била уредена от израелски предприемач.

Андре Котнерус, председател на холандския съвет по здравеопазване, призова специалистите да застанат по-открито срещу този вид трафик.

В САЩ за трансплантация на бъбрек чакат близо 95 000 души, а в Европа - около 65 000.

В същото време  в Европа годишно се извършват около 16 000 трансплантации.

Според Михаел Бос, от същата холандска институция, приблизително 10 000 бъбрека се трансплантират всяка година от живи хора, на които е платено, за да станат донори.