Суматохата около Северна Корея е доста измислена. Това коментира пред БНР проф. Любомир Топалов, преподавател по политически науки в японския университет "Мейджи" по повод острия тон и размяната на заплахи между Пхенян и Вашингтон.
В последните дни изразите на Доналд Тръмп и на Ким Чен Ун се ожесточиха и отново се заговори за опасност от ядрен конфликт.
Проф. Топалов смята, че Доналд Тръмп, който заяви, че ще отговори с "огън и ярост" на заплаха към САЩ, се опитва да отмести вниманието от политическите проблеми, които има в своята страна, докато в Северна Корея тази размяна на реплики ще консолидира обществото зад Ким Чен-ун.
Със сигурност трябва да бъдем малко притеснени, защото ядрените оръжия не са шега и по тази причина. И двамата (лидери) са доста рационални в начина, по който реагират. Доналд Тръмп се опитва да отмести фокуса на внимание от неговите връзки с Русия върху върху нещо различно - то не бяха "Обамакеър", здравната осигурителна система на Америка, сега виждате - Северна Корея и така нататък.
Ким Чен-ун се опитва да закрепи своя режим, защото това е един диктаторски режим, който се крепи на един мит, започнат от дядо му, и на параноята, която е ежедневно развивана и поддържана в Северна Корея.
Всички информации, изследвания, които идват от Северна Корея, показват, че децата там от най-ранна възраст в училище са обучавани в тази параноя - че всеки момент американската империалистична машина ще ги завладее и те трябва да бъдат готови.
Въпросът, който трябва да си зададем отново, за да можем да приложим някаква по-сериозна и трезва оценка, е: "До каква степен Северна Корея представлява опасност и колко е тази опасност, за да може да се говори за превантивен удар от страна на Америка".
Това, което ние виждаме, е едно доста смешно противопоставяне от двете страни. Северна Корея показва по телевизията си как ще атакува Гуам, където се намират американски военни бази в центъра на Тихия океан. Американското Министерство на отбраната изпуска информация - уж случайно, за това къде ще бъдат първите 20 точки на ответен удар от страна на Америка, заяви проф. Топалов.
Ако те наистина възнамеряват да водят някаква реална война, никой няма да допуска изтичането на такава секретна информация, защото това всъщност е против всеки възможен принцип на воденето на война.
Ядрените оръжия са всъщност защитно средство. Хубаво е да ги имаш, а не да ги използваш, допълни проф. Любомир Топалов.
d-r Miroslav Balchev
на 13.08.2017 в 14:48:56 #2Покрай ядрената параноя, раздухвана активно вероятно ще се построят много противоядрени убежища - обществени и частни.
58eng
на 13.08.2017 в 04:30:26 #1Коми,ща така с лошо бе? Ами ти и кретен не си,чист дегенерат дебильнЫй