Новият американски президент Доналд Тръмп потвърди пред хиляди поддръжници вече заявеното си намерение да наложи строги ограничения върху имиграцията в първия си ден на поста, съобщава "Ройтерс".
Припомняме, че митингът му във Вашингтон се проведе ден, преди да се състои инаугурацията и Тръмп да се върне на власт в Белия дом след съкрушителна победа над демократите. За понеделник е предвидена церемонията по встъпването му е длъжност. Това е първата публична изява на Тръмп във Вашингтон след "изявата" му преди кървавия щурм на Капитолия през януари 2021 г, когато той отказа да предаде по мирен път властта на победилия го президент Джо Байдън.
"Докато слънцето залезе утре, нахлуването в нашата страна ще бъде спряно", каза той под аплодисменти на митинг "Да направим Америка отново велика победа" в Capital One Arena.
Тръмп повтори предизборното си обещание да започне най-мащабното депортиране в историята на САЩ, което ще засегне милиони имигранти. Операция от такъв мащаб обаче вероятно ще отнеме години и ще бъде изключително скъпа.
"Това е най-великото политическо движение в американската история и преди 75 дни постигнахме най-епичната политическа победа, която нашата страна някога е виждала, каза той. От утре ще действам с историческа бързина и ще разреша всяка една криза, пред която е изправена страната ни."
Още утре като гледате телевизия, вие ще бъдете щастливи, обеща Тръмп на почитателите си щастие чрез укази.
Освен обещанията за спиране на мигрантското нашествие, Тръмп обеща отново да прекрати войната в Украйна, хаоса в Близкия изток, както и да предотврати Трета световна война.
Президентът анонсира, че ще инструктира своите помощници да организират разговор с Путин още в следващите дни след полагането на клетва, за да обсъдят лична среща през следващите месеци.
CNN припомня, че още преди седмица сътрудниците на Тръмп са започнали да работят по подготовка за телефонен разговор Тръмп - Путин, което би сигнализирало за рязък завой след политиката на Джо Байдън, който не е разговарял с руския президент три години - от началото на руската агресия в Украйна. Все още обаче не е ясно дали е съгласувана дата за разговора.
Тръмп вижда нещата по различен начин и неговото мислене е, че личният контакт с Путин е точно това, което е необходимо, за да се намери решение за прекратяване на войната.
Събитието бележи първото му голямо обръщение във Вашингтон след речта му на 6 януари 2021 г., която предшества щурма на Капитолия на САЩ от разгневена тълпа негови поддръжници. Тръмп каза, че ще помилва много от над 1500 души, осъдени или обвинени във връзка с нападението.
Тръмп вече бе критикуван остро за имиграционните си планове от папа Франциск, който определи подобни действия като "позорни".
Идването на власт на Тръмп бе съпътствано и от протести на негови противници.
През последните седмици Тръмп смути редица съюзници на САЩ с изразените си планове за "превземането" на Гренландия и Панамския канал и превръщането на Канада в щат на САЩ.
Междувременно президентът Джо Байдън направи последното си официално пътуване като президент в неделя до Чарлстън, Южна Каролина, за да отбележи Деня на Мартин Лутър Кинг младши, който е в понеделник, съобщи Белият дом. Той присъства на службите и говори за наследството на Кинг в Кралската мисионерска баптистка църква.
В същия ден Байдън помилва петима активисти и държавни служители, някои от които и посмъртно.
В неделя Тръмп участва в церемония по полагане на венци на гроба на Незнайния воин в Националното гробище в Арлингтън.
Източник: EPA/БГНЕС
Очаква се в понеделник в 10:30 часа (местно време) Тръмп и Ванс да отиват в Капитолия. Вицепрезидент полага клетва в 11:45 ч., а президентът по обяд, след което изнася реч. Официалната церемония завършва с парад.
Сред чудестранните лидери, получили покана за церемонията, са аржентинският президент Хавиер Милей и китайският му колега Си Дзинпин. Си Дзинпин обаче обяви по-рано, че ще изпрати пратеник на високо равнище.
Едно от знаковите отсъствия е това на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, която не беше поканена.
Събитията завършват на 21 януари с "молитвена закуска" в катедралата "Свети Петър и Павел".
bravebg
на 20.01.2025 в 13:22:58 #2"Едно от знаковите отсъствия е това на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, която не беше поканена." Е нормално, защо да се излага да кани слабоуми индивиди....
Gоspоd_Bog
на 20.01.2025 в 11:19:03 #1