Украйна може да обмисли отказ от аграрните субсидии на Европейския съюз в замяна на облекчаване на изискванията на блока за Зелената сделка по време на преговорите за присъединяване, които започват следващия месец, каза високопоставен украински служител пред "Ройтерс".

Украйна, която има огромен аграрен комплекс, способен да изхрани стотици милиони хора, беше поканена да се присъедини към ЕС миналата година и ще започне секторни преговори за присъединяването си през март, за да хармонизира законодателството си с изискванията на ЕС.

Интегрирането на огромния селскостопански сектор на Украйна, който преди пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г. беше четвъртият по големина доставчик на зърно в света, в Европейския съюз вероятно ще бъде много чувствително, както политически, така и икономически.

Киев може да има право на 96,5 милиарда евро субсидии от Общата селскостопанска политика на ЕС за седем години, ако настоящите правила се приложат към разширен съюз.

Въпреки това Зелената сделка на ЕС, която определя селскостопанските разпоредби за 27-те членки на блока в продължение на десетилетия, може да направи бизнеса по-труден за украинските фермери, отколкото работата без субсидиите, предоставени от блока, каза източникът.

"Струва ми се, че идеалната стратегия за преговори е да се постигнат по-малко ограничения върху търговията, по-малко ограничения върху правата за околната среда за украинските фермери и ние сме готови да разменим това за субсидии", каза служителят.

Служителят поиска анонимност, за да обсъди чувствителни въпроси. Говорител на Европейската комисия не отговори на молба за коментар.

"Трябва да защитим нашата конкурентоспособност, не трябва да правим бюрокрация, която да спира развитието особено в нашите условия - например да вземеш десет екологични сертификата за някаква дреболия.

Селскостопанският сектор е от решаващо значение за разрушената по време на война икономика на Украйна и предвоенното в стойностно изражение зърно представлява половината от целия украински износ.

ЕК оставя безмитния режим за Украйна, но с мерки за фермерите

ЕК оставя безмитния режим за Украйна, но с мерки за фермерите

За най-чувствителните продукти е предвиден така нареченият механизъм за спешно спиране

Украйна вече продава значителна част от селскостопанската си продукция в ЕС и като член нейният износ няма да подлежи на мита или квоти.

Разговорите идват в деликатен момент, когато фермерите в цяла Европа излязоха на улиците в знак на протест през последните седмици срещу разпоредбите на ЕС за Зелената сделка относно хуманното отношение към животните и използването на пестициди, както и необходимостта да се оставят 4% от земеделските земи необработени.

Изплащането на субсидии за Киев също може да наложи съкращения на субсидиите за земеделските стопанства за съществуващите държави-членки с около 20%, съобщи Financial Times миналата есен.

Решението на ЕС да се откаже от митата за внос на всички украински храни през 2022 г. вече подхрани протести в съседните членове на блока, тъй като фермерите се борят да се конкурират с по-евтините украински селскостопански продукти.

Миналия месец Европейската комисия заяви, че ще удължи спирането на вносните мита върху украинския износ.

Но също така предложи мерки за ограничаване на вноса на селскостопански продукти от Украйна и предлага по-голяма гъвкавост по отношение на правилата за угарите в опит да потуши протестите на гневните фермери във Франция и други членки на ЕС.

Облекчаване на строгите екологични разпоредби, нови субсидии и по-ниски данъци са ключовите искания, изложени от протестиращите европейски фермери, които вярват, че подобни стъпки ще ги защитят от външни конкуренти като Украйна.

Много украински фермери смятат, че присъединяването към съюза ще им даде достъп до мащабни субсидии, което ще увеличи реколтата им и ще им донесе повече доходи.

"Когато живееш в система на субсидии, си обвързан с тях. Ако имаш субсидия за моркови, значи само моркови ще се садят", отбеляза той.

Украйна протестира срещу разпиляно зърно на границата с Полша

Украйна протестира срещу разпиляно зърно на границата с Полша

Киев иска полицията да разследва инцидента