Украйна иска Китай да играе по-забележима роля в спирането на войната с Русия, както и да стане бъдещ гарант за украинската сигурност, каза във вторник началникът на кабинета на украинския президент Володимир Зеленски, Андрий Йермак, цитиран от Ройтерс.
Йермак, който ръководи офиса на Зеленски, също каза, че очаква "много скоро" да се проведе диалог между украинския лидер и китайския президент Си Дзинпин, без да дава подробности.
Китай от дълго време изгражда по-тесни връзки в областта на енергетиката, търговията и сигурността с Русия, но е и най-големият търговски партньор на Украйна. Пекин устоя на натиска от западните страни и се въздържа да осъди нахлуването на Русия.
"Засега виждахме неутралната позиция на Китай. И, както казах по-рано, ние вярваме, че Китай... трябва да играе по-забележима роля в приключването на тази война и в изграждането на нова глобална система за сигурност, каза Йермак на виртуална пресконференция, организирана от мозъчния тръст Chatham House в Лондон.
"Очакваме също така Китай да допринесе в значима степен за тази нова система за сигурност за Украйна и също така очакваме Китай да бъде един от гарантите в рамките на тази система за сигурност", каза той..
"Ние се отнасяме към Китай с изключително уважение и очакваме той да играе проактивна роля в този процес."
Преди нахлуването на Русия Киев заяви, че иска гаранции за сигурност от великите сили, наричайки съществуващата глобална архитектура за сигурност "почти счупена".
Китай и Русия са постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, заедно със САЩ, Великобритания и Франция.
Съединените щати предупредиха Китай миналата седмица да не помага на Русия за инвазията в Украйна, която започна на 24 февруари.
Пекин заяви, че се застъпва за дипломатическо решение на конфликта и че подкрепя териториалната цялост както на Русия, така и на Украйна, като същевременно признава "законните" опасения на Москва за сигурността.
Според управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева проблемите, пред които е изправен Китай днес, са толкова значими, че е много малко вероятно те да търсят още повече проблеми за икономиката си, имайки предвид позицията на Китай за войната в Украйна и припомни, че растежът в Китай се е забавил драстично и в момента щамът на коронавируса Oмикрон удря страната с най-силната вълна от началото на COVID пандемията.
Междувременно президентът на САЩ Джо Байдън предупреди китайския лидер Си Дзинпин по време на видеоразговора между тях в петък за "последици", ако Пекин окаже материална подкрепа на руската инвазия в Украйна, заяви Белият дом, въпреки че и двете страни подчертаха необходимостта от дипломатическо решение на кризата, предава Ройтерс.
Въпреки че Белият дом не уточни какви биха могли да бъдат тези последици или как САЩ ще дефинират "материална подкрепа", прессекретарят Джен Псаки посочи, че "огромните търговски потоци на Китай могат да бъдат засегнати."
ivan-koichev
на 23.03.2022 в 14:58:19 #3Европа към настоящия момент няма капацитет да взима каквито и да са решения от световно значение. Единствения им потенциал е ограничен колко са възможностите на едни световни птк.
ivan-koichev
на 22.03.2022 в 21:56:14 #2Защо Зеленски иска да спира войната след като Русия губи катастрофално по всички фронтове и от окончателната победа на укрите ни делят само часове, ако не вярвате гледайте телевизорите и четете форумите на свободния свят.
Obektiven_29
на 22.03.2022 в 19:09:39 #1Е, дано Китай помогне по някакъв начин. Но ми прави впечатление активността на Украйна - всички са и длъжници, все едно е натоварена с особено важна мисия.