Премиерът на Армения Никол Пашинян обяви, че искането на Генералния щаб на въоръжените сили на страната за оставката му е опит за военен преврат и призова привържениците си да се стекат на Площада на Републиката. Той публикува изявлението в профила си във Facebook.
"Смятам изявлението на Генералния щаб за опит за военен преврат. Каня всички наши привърженици на Площада на Републиката в момента. В близко бъдеще ще се обърна към обществеността в ефир", отбеляза той.
Малко по-късно Пашинян уволни началника на Генералния щаб генерал-полковник Оник Гаспарян, който заедно с 40 високопоставени офицери поиска оставката му и го предупреди да не използва сила срещу народа си. Генералният щаб заяви, че "министър-председателят и правителството не са в състояние да вземат адекватни решения в кризисна ситуация".
"Днес взех решение да освободя началника на генералния щаб и неговия първи заместник. Министърът на отбраната вече подготвя съответното решение за назначаването на нов началник на генералния щаб и неговите заместници", каза той.
По-късно Пашинян излезе по улиците на столицата Ереван заедно със своите поддръжници.
"Ситуацията е напрегната, но трябва да се съгласим, че не може да има сблъсъци", отбеляза арменският премиер пред привържениците си чрез мегафон и добави, че новата политическа нестабилност, която следва месеци на протести срещу неговото управление, била "управляема".
Междувременно опозиционно настроени жители на столицата Ереван блокираха магистрали, настоявайки за оставката на Пашинян, съобщи телевизия armnews.
Също така най-голямата опозиционна партия в Армения, която призоваваше Пашинян в продължение на месеци да се оттегли, му постави ултиматум да подаде оставка и да предотврати гражданска война.
"Призоваваме Никол Пашинян да не води страната към гражданска война и да избегне кръвопролития. Пашинян има последен шанс да избегне сътресение", се казва в изявление на партията "Просперираща Армения".
Протести срещу Пашинян се проведоха вече много пъти в Армения, като те започнаха след подписването през есента на примирие с Азербайджан за Нагорни Карабах. Ереван трябваше да се откаже от районите Келбаджар, Лачин и Агдам, а в отцепническата област бяха разположени руски мироопазващи сили.