Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви пред Fox News, че икономическият интерес на Вашингтон към бъдещето на Украйна ще послужи като гаранция за сигурността на страната, в която Русия нахлу през февруари 2022 г.

"Ако искате реални гаранции за сигурност, ако искате действително да гарантирате, че руският президент Владимир Путин няма да нахлуе отново в Украйна, най-добрата гаранция за сигурност е да дадете на американците икономически предимства в бъдещето на Украйна", каза Ванс в интервюто.

"Това е много по-добра гаранция за сигурност, отколкото 20 000 войници от някоя случайна държава, която не е водила война от 30 или 40 години."

"Това, което президентът Тръмп каза ясно и последователно, е, че, разбира се, вратата е отворена, стига Зеленски да е готов да говори сериозно за мир. Не можеш да влезеш в Овалния кабинет или където и да било другаде и да откажеш дори да обсъдиш детайлите на мирно споразумение", повтори американският вицепрезидент.

Вратата остава отворена за подновяване на преговорите между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, ако украинският президент е готов да говори сериозно за мир, каза вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс в интервю за Fox News.

Кремъл: Преговорите със САЩ за Украйна са малко вероятни в скоро време

Кремъл: Преговорите със САЩ за Украйна са малко вероятни в скоро време

Първо е необходимо нормализиране на работата на посолствата, заяви Дмитрий Песков

"Президентът Тръмп беше ясен и последователен, като каза, че, разбира се, вратата е отворена, стига Зеленски да има желание да говори сериозно за мир. "Не можете да отидете в Овалния кабинет или където и да е и да откажете дори да обсъдите подробностите на мирно споразумение", каза той на водещия на Fox News Шон Ханити.

"Когато искат да говорят за мир, мисля, че президентът Тръмп ще бъде първият, който ще вдигне телефона", добави Ванс.

Той коментира и свадата в Белия дом в петък, в която и той участва.

Ванс каза, че Доналд Тръмп се е "опитвал да бъде дипломатичен" в началото на срещата в Овалния кабинет и е искал "да разведри малко настроението", когато разговорът между президентите стана разгорещен.

"Той (Зеленски-бел.ред.) демонстрира ясно нежелание да се включи в мирния процес", каза Ванс. - Трябва да стигнем до мирно споразумение. Президентът [Тръмп] се опита да направи това и ще продължи да го прави."

Военен експерт: САЩ искат капитулацията на Украйна

Военен експерт: САЩ искат капитулацията на Украйна

Интересите на Тръмп и Путин съвпадат

Президентът Доналд Тръмп се стреми да сключи сделка с Украйна - в която има богатство от литиеви находища и редкоземни минерали - като отплата за милиардите долари американска помощ за Украйна по време на руската инвазия. Тръмп заяви, че ще даде повече подробности за бъдещето на тази потенциална сделка във вторник.

Разговорите на украинския президент Володимир Зеленски с Тръмп в Белия дом в миналия петък се разпаднаха в остра размяна на реплики и приключиха без официално споразумение на този фронт.

Джей Ди Ванс - вярното куче пазач на Тръмп

Джей Ди Ванс - вярното куче пазач на Тръмп

Бившият сенатор от Охайо си извоюва място като остър защитник на американския президент

Тръмп настоява за споразумение за прекратяване на войната.

Франция, Великобритания и евентуално други европейски държави предложиха да изпратят войски в Украйна в случай на прекратяване на огъня - нещо, което Москва вече отхвърли. Зеленски казва, че прекратяването на огъня трябва да носи изрични гаранции за сигурност от страна на Запада.