Великобритания временно блокира подписването на споразумението за отстъпването на суверенитета на островите Чагос на Мавриций, предаде АП.

Върховният съд на Великобритания е блокирал сделката за островите няколко часа преди подписване на споразумението, като разпореждането е издадено днес сутринта и е свързано с искането на Бернадет Дюгасе и Бертрис Помпе - британски граждани, родени в Диего Гарсия. Те са изразили притеснения, че завръщането им на острова ще бъде затруднено след споразумението с Мавриций.

Сделката трябваше да бъде сключена днес, 22 май, от британския премиер Киър Стармър и лидера на Мавриций Навин Рамгулам на виртуална церемония. 

Съдията от Върховния съд Джулиан Гууз временно блокира британското правителство да предприеме каквито и да е "окончателни или правно обвързващи стъпки за приключване на преговорите относно възможното прехвърляне на Британската територия в Индийския океан, известна още като архипелага Чагос, на чуждо правителство. Ответникът трябва да запази юрисдикцията на Обединеното кралство над Британската територия в Индийския океан до следваща заповед", посочва съдията.

Британското правителство заяви, че не може да коментира текущи съдебни дела, но добави, че тази сделка е "правилното нещо за защита на британския народ и нашата национална сигурност".

Припомняме, че по-рано Великобритания заяви, че е готова да отстъпи суверенитета на островите Чагос на Мавриций. Сделката, която беше представена през октомври 2024 г., ще позволи на Великобритания да запази контрола върху военната база на най-големия остров на архипелага Диего Гарсия с договор за наем за 99 години.

Финансовите параметри по сделката не са посочени, но според публикации в британските медии разходите на Великобритания възлизат на около 9 милиарда паунда.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепи сделката след срещата си със Стармър във Вашингтон през февруари.

Великобритания "забрави" да върне контрола върху островите Чагос на Мавриций

Великобритания "забрави" да върне контрола върху островите Чагос на Мавриций

Обявиха я за "незаконен колониален окупатор", там има и американска военна авиобаза