Хунтата, която пое властта с преврат през юли миналата година, обеща да промени регулацията на добива на суровини от чуждестранни компании.
Това обобщи АФП.
През юни властите отнеха разрешението на Orano за експлоатация на едно от най-големите уранови находища в света, Imouraren, в което се съдържат около 200 000 тона от минерала.
Нигер е седмият по големина производител на уран в света.
В края на октомври френската група преустанови производството на местното си подразделение Somair в северния регион Арлит поради това, което тя определи като все по-трудни оперативни условия и финансови проблеми.
Компанията също така критикува невъзможността за износ на уран, тъй като Нигер е затворил границата си с Бенин от съображения за сигурност, които според Ниамей са основателни.
Orano притежава 63,4% от Somair, докато нигерийската държава притежава 36,6%.
В изявление, публикувано в сряда, френската група заяви: "В продължение на няколко месеца Orano предупреждаваше за намесата, която групата търпи в управлението на Somair. Решенията, взети на заседанията на управителния съвет на дружеството, вече не се прилагат и в резултат на това днес Orano потвърждава, че нигерийските власти са поели оперативния контрол."
Този последен сблъсък между хунтата и Orano - чийто мажоритарен собственик е френската държава - идва в момент, когато Нигер намалява връзките си с бившата си колониална сила Франция и засилва връзките си с Русия и Иран.
Миналия месец нигерийският министър на минното дело Усман Абарчи покани руски фирми да инвестират в производството на уран и други природни ресурси в страната.
Според Орано са блокирани общо 1150 тона уранов концентрат от запасите за 2023 и 2024 г. - еквивалент на почти половината от годишното производство в Арлит - запаси на стойност около 200 млн. евро.
"Orano изразява най-дълбокото си съжаление във връзка с развиващата се ситуация, която налага тежко бреме върху служителите и местните общности", заяви компанията.
"Orano възнамерява да защитава правата си пред компетентните органи и потвърждава убеждението си, че само обединените усилия на всички заинтересовани страни за възстановяване на стабилен и устойчив режим на работа могат да позволят на Somair да възобнови дейността си."
projekt
на 06.12.2024 в 08:59:30 #2аз не разбирам тия нигерийци. какво се оплакват от Франция. защо не ги харесват...... а и не разбирам защо наричат "хунта". защо когато в Украйна направиха преврат казаха че това е демократичен избор. когато го направиха в Нигер...."хунта" стотици години Африка е под френско колониално управление и Африка е най бедната част от света (разбира не цяла Африка), но някой от най бедните африкански държави са или са били френски колонии. защо колонията не харесва господарите...
bozia-ivanov
на 06.12.2024 в 05:59:25 #1Добре прави Нигер,освобождавайки се не от кой и да е ,а от паразит №3 Франция, в списъка на чистите инвестиционни длъжници с отрицателно салдо от минус 0,89 трилиона.Чистата инвестиционна позиция е разликата между величината на задграничните активи и задълженията на страната пред чуждите инвеститори….