Записът на един разговор с взривоопасно съдържание, разпространен в Ютюб, разгневи турските власти до такава степен, че интернет-платформата беше блокирана.
Какво точно разкрива въпросният запис? - пита Дойче веле.
Първо Туитър, а сега и Ютюб: турската служба по телекомуникациите TIB обяви, че интернет-платформата е блокирана по "административни причини". Само няколко часа по-рано там беше разпространен записът на един разговор с взривоопасно съдържание. Официалното турско становище гласи, че това бил един най-чудовищните записи, разпостранявани през последните месеци от анонимни критици на правителството.
Записът пресъздава разговор на външния министър Ахмет Давутоглу с шефовете на тайните служби и на Генералния щаб на армията. От него излиза, че срещата е имала за цел да са намери повод за война срещу Сирия.
Турският вестник "Хюриет" вече съобщи, че външното министерство е потвърдило автентичността на записа - такъв разговор действително е имало, само че съдържанието му било "изкривено". "Разпространяването на информации за среща, на която са били обсъждани крайно чувствителни теми, представлява удар по националната сигурност на Турция, шпионски акт и крайно тежко престъпление. Този случай показва размера на електронната заплаха, на която е изложена нашата страна", се казва в декларацията на външното министерство. Престъпниците, отговорни за разпространението на този запис, щели да бъдат намерени в най-скоро време, предадени на правосъдието и осъдени на най-тежкото наказание, се казва още в декларацията. А премиерът Ердоган заяви, че ставало дума за едно "неморално, непочтено и противно деяние".
Шпионаж?
Решението за блокиране на платформата Ютюб предизвика остри реакции сред турските интернет-потребители. "Малко остана да ни върнат в Средновековието. Ами да ни изключат тогава и тока!", пише един юзър във Фейсбук. Друг казва, че блокирането на социалните платформи представлява "абсолютно потискане на свободата на мненията". А еврокомисарката Нели Крус, която отговаря за новите технологии, заяви, че блокирането на Ютюб е поредното "отчайващо решение на Турция".
Междувременно турският Съвет за медиен надзор забрани на всички медии в страната да разпространяват въпросния запис или неговото съдържание. А прокуратурата в Анкара вече била завела разследване срещу отговорните лица, съобщава "Хюриет".
Разпространеният в Ютюб запис оставя впечатлението, че правителството иска да създаде международен проблем, с който да отвлече общественото внимание, казва правистът Бертан Токузлу. "Търсенето на поводи за война е абсолютно несъвместимо с международните правни стандарти", добавя експертът и пояснява, че трябва да се обърне внимание и на един друг аспект: "В случая става дума за шпионаж. Съдържанието на този уж таен разговор, на който е била обсъждана една много деликатна тема, а именно - да се тръгва ли на война срещу Сирия или не, явно е трябвало да "изтече", за да повлияе на резултата от местните избори тази неделя".
Възможните последствия
В наказателното право има раздел, свързан с държавната тайна и шпионажа, разяснява още Токузлу. "Член 330 от Наказателния кодекс се отнася именно до такива случаи. Там става дума за информации, които по съображения от държавен интерес или с оглед на националната или международната сигурност следва да бъдат пазени в тайна. За нарушения по този член е предвидена доживотна присъда, защото става дума за много тежко деяние", пояснява юристът.
В разпространения запис се говори и за доставки на оръжие за определени сирийски групировки. "Ако това отговаря на истината и действително става дума за военно престъпление, обществеността е в правото си да бъде запозната с въпросните информации - така постановява Европейският съд за правата на човека", посочва Токузлу. Неговото заключение гласи: "Ако се окаже, че записът може да се разглежда като доказателство за извършването на военно престъпление, турското правителство може и да се озове пред Трибунала за военни престъпления".
kokoska
на 29.03.2014 в 14:05:57 #225.03- Турция е готова да защити с военна сила тюрбето на Сулейман шах от ектремисти: http://www.trthungarian.com/trtworld/ma/newsDetail.aspx?HaberKodu=57a7322e-5038-4e51-bf16-8975422af169 - от унгарски. Тюрбето е на територията на Сирия, но по споразумение е собственост на Турция. В тайния разговор 2 дена по-късно уговорката е била ( според записа) да се инсценира "нападение" над тюрбето от страна на "сирийски ектрмисти" и Турция най-сетне да нахлуе в Сирия. Нищо ново под небето.
samoray
на 29.03.2014 в 10:12:05 #1Очакваше се, Турция имат войски по границата заради кюрдите и след като свалиха сирийския самолет всичко лъсна. Сирия е отслабена и не е член на НАТО, идеалната жертва. Руснаците в момента са заети с Крим и не могат да се месят активно, на тях чергата им гори така и така.