"Тази година, за първи път от встъпването в длъжност на Бил Клинтън през януари 1993 г., правителството на САЩ започва своята работа без оптимистичното намерение за цялостно прекрояване на отношенията с Русия. В същото време интересите на безразсъдния и лишен от стратегия ЕС почти не играят никаква роля роля за САЩ. "- пише на страниците на германското списание "Фокус" Томас Егер, ръководител на катедра "Международна и външна политика " в университета в Кьолн.
"През десетилетията в Сената и осемте години като вицепрезидент Джо Байдън успя да разбере, че максималистичните очаквания за подобряване на отношенията между Съединените щати и Русия са последвани от всеки път депресиращо отрезвяване. Затова новият американски президент, който се опитва да избегне грешките на своите предшественици, започва своя мандат без илюзии.
Последицата от това е намаляване на значението на политиката спрямо Русия, защото сега става въпрос преди всичко за поддържане под контрол на режим на сигурност това засяга и двете страни. Това беше документирано от разширяването на договора за контрол на оръжията СТАРТ III, който беше едно от първите действия на Байдън в президентството и все още е най-важното споразумение с руското правителство ", отбелязва политологът.
"Европейският съюз приветства удължаването на договора, но това беше потвърждение на политика, която се задоволява с постижимото и не преследва по-високи цели. Американската политика спрямо Русия вече няма особено значение, което има през последните десетилетия. Провокативна забележка на президента Барак Обама, че Русия е "регионална сила", ще се превърне в лайтмотив за администрацията на Байдън без никаква провокация ", смята авторът на статията.
Подкрепата на европейските съюзници, увеличаването на значението на Украйна и преразглеждането на политиките спрямо Иран и Турция са по-напред в списъка с приоритети. И като цяло, за правителството на Байдън, критерият за всички външнополитически мерки ще бъде постигането на вътрешнополитическите цели.
Това поставя страните в ЕС в затруднено положение. Всъщност само по няколко външнополитически въпроса той е разделен толкова, колкото и по въпроса как да се оценят руските интереси и развитие и каква позиция да заемат по отношение на източната си съседка.
Полша и балтийските държави виждат Русия като заплаха. Германия избягва такава категорична политическа позиция по отношение на Русия и се въздържа от активна стратегия за сътрудничество на фона на руските нарушения, прикривайки тази позиция с въображаеми икономически интереси. В същото време изразеното наскоро от президента на Германия мнение, че "Северен поток 2" е "последният мост" към Русия, открито компрометира преценката на канцлера Меркел, че "Северен поток 2" е изключително икономически проект.
Франция от времената на Дьо Гол вижда в лицето на Русия стратегически партньор - обаче "някога", "някак", "някак си" и "като цяло". Президентът Макрон не може да бъде по-конкретен, тъй като в момента той няма реалистична основа, посочва Томас Егер.
"В същото време ЕС е в сериозни конфликти с Русия в областта на политиката за сигурност", пише политологът, припомняйки руската дестабилизация на съседните на ЕС страни на изток, военната подкрепа на Русия за президента Асад в Сирия, военните намеса в Либия и целенасоченото елиминиране на хора в Обединеното кралство и Германия, кибер атаки и пропаганда. - (...) Всички тези действия на Русия открито противоречат на интересите на Европа и имат потенциал за ескалация на конфликти. "
"Вярно е, че пълната сигурност на Европейския съюз предполага предсказуеми, в най-добрия случай отношения на сътрудничество с Русия. Тези отношения обаче не могат да се формират двустранно, защото от една страна е експанзията на Кремъл, а от друга страна е слабият ЕС.
Дори страните от ЕС да знаят - те не знаят! - каква политика да водят по отношение на Русия, те не биха имали инструментите за нейното прилагане. Страните от ЕС не могат да предложат нищо освен своя пазар и капацитета на потребление от 448 милиона жителите, както и инвестиционния потенциал на техните компании. Това не създава потенциал за заплаха и дори ЕС няма способността да оказва политически натиск.
САЩ могат да сдържат Русия. (...) Но американската политика спрямо Русия е вероятно да бъде много по-малко енергична, отколкото биха искали държавите от ЕС.
Без американска подкрепа страните от ЕС ще се окажат на ръба на неспособността в своята политика спрямо Русия.
А Кремъл вече е забелязал тази тенденция.
58eng
на 23.02.2021 в 16:30:05 #7Добре де,защо русляви не искатеРФ да е регионална сила? Вярно,в Азия са Индия, Китай,Япония...все сериозни регионални сили,с които РФ не може да се мери, но...с известно натягане и за да няма рев...хайде. Какво искате,да се мери РФ с ЕС? Или с Америка?
critic
на 23.02.2021 в 03:44:30 #6Колко боли като ти кажат истината каквато е? За първи път да харесам нещо от Байдън.
Кастело Белведере
на 23.02.2021 в 00:00:17 #5Регионална, регионална, ама да не си и наблизо и под ботуша, че военщината и бездуховността и задушават свободата и независимостта; сърбали сме го и знаем, ама поне сме ваксинирани.
Equinox
на 22.02.2021 в 23:30:13 #4Well, who is Mr. JB? 8 години безлична и безгласна сянка на Mr. O'Mamma - човека, който изпедерасти Америка и се засили да изпедерастява целия немюсюлмански свят. Mr.JB обяви в разгара на кампанията си, че централно място в нея ще бъдат правата на педерастите и лезбийките, транс-, псевдо- и прочие секс малцинства. Сега се дърви на Русия, но по-добре да си погледне собствената страна, раздирана от расистки, феминистки, сексуални, социални и какви ли не още омрази и противоречия. Нищо чудно великият щат Тексас да му писне съвсем и да си избере собствен свестен президент.
hefest-armagedon
на 22.02.2021 в 21:22:14 #3Странно изказване--според Байдън ЕС за нищо не става и "кучета го яли".Лоша насока дава ,която много заприличва на Тръмп.
ce
на 22.02.2021 в 21:04:31 #2>> В същото време интересите на безразсъдния и лишен от стратегия ЕС почти не играят никаква роля роля за САЩ. всъщност най-важната част не е за русия а за ЕС ... с други думи ес дори не е и регионална сила ....
TheSaint
на 22.02.2021 в 21:03:53 #1регионална, регионална.. колко да е регионална?... или да питам кой точно, регион визира Джо Бързият, че май байджа голям ми се види![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)