40-годишната украинка Светлана У., заподозряна от германските власти, че е участвала във взривяването на руския газопровод "Северен поток" твърди, че по това време е била на почивка в България.
Това съобщава БНТ, като цитира германският вестник "Ди Цайт".
Изданието я описва като: "дребна жена с тъмна коса". Според профилите ѝ в социалните мрежи тя се представя като украински патриот. След началото на войната в Украйна, тя насърчава помощта за украинската армия.
В началото на септември 2022г. от германското крайбрежие на Балтийско море потегля лодката "Андромеда" с 6-ма души на борда. Лодката била наета с 2 фалшиви паспорта - 1 румънски и 1 български.
В групата били Светлана и нейният приятел Евгений У. "Ди Цайт" го описват като "мъж с почти момчешки вид на около 40 години, с бледа кожа и оредяваща коса". Евгений се е гмуркал край бреговете на Крим от дете, изброява и сертификатите си - включително обучение, необходимо за техническо гмуркане над 40 метра дълбочина.
Светлана и Евгений са заподозрени, но все още не са обявени за издирване. За лидер на групата се смята украинец с инициали Володимир З. Той все още не е задържан, но е издадена заповед за арест.
Припомняме, че ден по-рано Русия подаде жалба до Германия относно разследването на взривовете газопроводите "Северен поток" през 2022 г.
Това се случва, след като ключов заподозрян избяга от арест в Полша.
Миналата седмица германските медии съобщиха, че германската прокуратура е идентифицирала украински инструктор по гмуркане като ключов заподозрян за саботажа на "Северен поток" и е издала заповед за задържането му в Полша.
Полша получи германската заповед, но заподозреният е напуснал страната, тъй като Германия не е включила името му в база данни с издирвани лица, уточниха от полската прокуратура.
Москва смята, че германското разследване ще бъде прекратено, без да бъдат установени отговорните, заяви Олег Тяпкин, ръководител на европейския отдел в руското външно министерство.
"Повдигнахме въпроса Германия и други засегнати страни да изпълнят задълженията си съгласно антитерористичните конвенции на ООН. Официално сме предявили съответните претенции по този въпрос двустранно, включително към Берлин", посочи той.
Газопроводите "Северен поток" 1 и 2, пренасящи руски газ до Германия под Балтийско море, бяха повредени от поредица от взривове в шведски и датски води през септември 2022 г.
След инцидента датската полиция съобщи, че те са били засегнати от мощни експлозии, а шведски разследващи потвърдиха, че откритите на място следи от експлозиви убедително показват, че е имало саботаж.