Уважаеми дами и господа, не се притеснявайте, премиерът Борисов не е тръгнал да пренаписва или преиначава историята. Чак дотам не се е стигнало, спокойно.

Последните му сензационни изявления дори не са плод на непознаване на историята. Като бивш член на БКП Борисов е бил длъжен да изучава основните й моменти и знае, че комунистите (социалистите) не са управлявали държавата 100 години.

Уви, думите му не са следствие на нито една от горепосочените причини.

За съжаление премиерът ни ги говори такива, защото не му пука.

Огромните рейтинги (вече не, но до момента...) и перманентните метани, които го обграждат, са го довели до състояние, в което много-много не се интересува от словото.

Той смята, че каквото каже - дори и да не е истина, бързо ще стане, а ако не стане - то историята ще му прости и ще забрави изреченото.

Безметежното чувство на всевластие и безнаказаност нерядко води именно до подобни абсурди, казани на всеослушание.

Разбира се, има и още причини, но те са по-банални и изтъркани от употреба.

Но все пак - министър-председателят има няколко повода да е поизнервен.

Явно отминалата среща на върха в Брюксел - където проблемите пред големите сили в ЕС са били достатъчно сериозни и те не са имали време за две-три „конграчулейшънс" към Борисов - е показала на българската делегация коя именно дупка на кавала в момента е страната ни.

Това, подсилено от жестокия удар под кръста на FT, който не намери място за финансовия ни министър сред 19-те успешни негови колеги в ЕС, както и проучването на The Economist, които зададоха въпроса къде искате да се родите през 2013-та и България е на 61-во място от 80 държави, деляща го с Египет и Сан Салвадор, е поизтънило нервите на премиера и лидер на управляващата партия.

Като добавим гафа „Марковска" и недобрите цифри, сочени от социолозите, то подобни словоизлияния са лесно обясними.

И най-накрая - все пак идат и избори, а подобни крилати изказвания все още са изключително ефективни и работещи сред по-немислещата част от избирателите.

Борисов е прав за едно обаче. Управлението на комунисти/социалисти през годините има голям принос за настоящото дередже на държавата.

Но както и да смятаме, те са били на върха не повече от 50 и няколко години, така че премиерът Борисов явно има странни критерии за закръгляване.

Факт е, че дори политическото говорене трябва да има граници, които важат дори за българския министър-председател.

До юли 2013-та има доста месеци, през които ще се изговори какво ли не. Преди време някой каза, че преходът ни бил свършил и всички му повярвахме. Това означава, че и политиците ни трябва вече да са на друго ниво.

Поводът за настоящия текст обаче сочи точно обратното.