Депутатите отхвърлиха ветото на президента Росен Плевнелиев, наложено върху текстове от Изборния кодекс, приемайки ги повторно без редакция.

Гласуваха 165 народни представители, 135 от които бяха „за”,  27 – „против” и  3-ма  „въздържали се”.

По групи гласуването (за или против текстовете, б.р.) изглежда така:
ГЕРБ - 80 „за", БСП и АБВ не участваха, РБ - 12 "за", 3-ма против и 3-ма въздържал се, ПФ за - 17, БДЦ - за 14, ДПС - 18 гласа "против", Атака - 11 „за”.

Президентът сезира Конституционния съд за гласуването в чужбина

Президентът сезира Конституционния съд за гласуването в чужбина

Българските депутати дадоха превес на партийните си интереси

С това мнозинството гарантира целостта на управлението, след като патриотите заплашиха, че свалят подкрепата си при приемане ветото на Плевнелиев.

От думите на реформатора Найден Зеленогорски, който бе сред тия, които отхвърлиха ветото, стана ясно, че току-що приетият Изборен кодекс веднага щял да бъде подложен на промяна.

Управляващите вече готови да променят новия Изборен кодекс

Управляващите вече готови да променят новия Изборен кодекс

Стабилността в парламентарните групи била налице

Отхвърлянето на ветото ще даде по-широка възможност за промени в ИК. Основната цел на мнозинството е да даде шанс на всички да упражнят правото си на глас, да гарантира честност на изборите, чрез промените в ИК, заяви Зеленогорски.

По думите му има свръхочаквания към ветото и се преиначава значението на гласуването. Най-важното е да има по-добър Изборен кодекс. Ветото  е причина да погледнем можем ли да прецизираме и други текстове, уверява той.

Загрубя дебатът по президентското вето

Загрубя дебатът по президентското вето

Целият етап на приемане на Изборния кодекс е фарс, критикува Кадиев

Според него приемането на ветото означава, че ще се гледат само членовете, по които е наложено то и това стеснява възможността за промяна. Отхвърлянето на ветото щяло да даде възможност на мнозинството да внесе нов законопроект за изменение на ИК.