Работодатели и синдикалисти подкрепят социалния министър Деница Сачева да решава проблемите, възникващи с прилагането на приетия в края на 2018 г. под безпрецедентен натиск Закон за личната помощ.
Това се казва в съвместна позиция на АИКБ и на КНСБ след като от снощи пет медицински сестри от новосформирания синдикат влязоха в сградата на бившия Партиен дом и отказаха да излязат. Първоначалното им искане беше за среща със здравния министър Кирил Ананиев, а днес вече то е оставката на социалния министър Деница Сачева.
"Настоящата ситуация показва, че прибързаното и недомислено законодателство не само не работи в полза на хората, но ражда и съвършено нови проблеми. Още в хода на обсъждане на законопроекта, в т.ч. в Народното събрание, инициаторите му - тогавашният омбудсман и отделни представители на хората с увреждания, бяха предупреждавани за вредите, които могат да настъпят от приемането на един нормативен акт, който не разглежда и не решава достатъчно задълбочено и комплексно проблемите на българските граждани, нуждаещи се от дълготрайни социални услуги", се казва в позицията им.
В нея се отчита, че и законодателите са се поддали на уличния натиск и не са направили правилната преценка за последиците от съобразяването с всевъзможни и максималистични искания.
През септември 2019 година ползвателите на механизма за лична помощ са били около 5000 души, а до началото на този месец са подадени 287 000 заявления за изготвяне на индивидуална оценка. 30 000 са заявилите потребност от включване в механизма за лична помощ, а за 28 708 е установено, че отговорят на разпоредбите на закона, цитират статистика от работодателската организация.
Законът за личната помощ от една страна изключва от подпомагане хора с по-малка степен на увреждане, а от друга осигурява значителни средства за правоимащите. Според работодателите имало случаи, при които полагането на грижи като личен асистент е по-доходоносно от досегашната трудова дейност на асистента (ако е имал такава), пишат в позицията.
"Не е без значение да се знае, че са налице случаи, когато за асистенти се посочват лица с трайни увреждания с определено право на чужда помощ, лица под 18-годишна възраст в редовна форма на обучение, лица над 85-годишна възраст, лица с различни заболявания и т.н., което е недопустимо по регламент", пишат от КНСБ и АИКБ, без да отчитат факта, че много често за лични асистенти болният предпочита негов роднина, който може да бъде на разположение денонощно.
Очевидно е, че законът способства за злоупотреби и то във вреда на наистина нуждаещите се от личен асистент хора.
Оставката на министър не би решила този проблем. Настоящият социален министър Сачева не е била ангажирана с приемането на неработещ закон, искана точно от същите хора, които имат основната заслуга този закон да бъде приет във вида, в който те желаят.
Според АИКБ и КНСБ подкрепата на хората с увреждания може да стане чрез Национална програма за предоставяне на грижи в домашна среда.
От Федерацията на синдикатите в здравеопазването-КНСБ определиха протеста на медицинските сестри в Партийния дом като: "анархосиндикални форми на протест".
"Държим да подчертаем, че не подкрепяме подобни прояви. Не приемаме прилагането на провокативни инструменти при протестни действия, включването на политически лица в тях и умишлено нарушаване на обществения ред", се казва в позиция на здравния синдикатна КНСБ.
"КНСБ и Федерацията на синдикатите в здравеопазването - КНСБ винаги са подкрепяли и ще подкрепят исканията на всеки, който се бори и протестира за по-високи възнаграждения и подобряване на условията на труд. Има утвърдени и законоустановени начини. Всеки трябва да отговаря пред закона. Както и досега, продължаваме да настояваме за изпълнение на постигнатите договорености в Колективния трудов договор в отрасъл "Здравеопазване", гласи позицията на браншовия синдикат.