По време на изслушването си в пленарна зала, случило се по настояване на председателя на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова, Славов отговори на въпроси, зададени от парламентарната група на "Възраждане", докато ГЕРБ/СДС, ДПС, БСП и ИТН нямаха въпроси към правосъдния министър. ПП/ДБ изобщо не присъстваха в зала.
На първо място ВСС е с изтекъл мандат, след като официално неговият конституционен мандат е приключил. ВСС в този състав не се ползва с голямо обществено доверие, но не се ползва и с доверие сред самите магистрати, обоснова се правосъдният министър от трибуната на Народното събрание защо няма да предложи кандидат за нов обвинител номер едно. На второ място - когато политическите сили ясно са заявили, че имат готовност и че водят консултации за започване на конституционна реформа на главата правосъдие и съдебна власт и са поставени обсъждане на идеи дали изобщо да има главен прокурор, когато има вече публикуван конституционен проект на ДПС, когато има обявен и променен конституционен проект на ПП/ДБ, когато се правят разговори в парламента да се консолидира политическа воля за един проект, който да бъде внесен, та в тази ситуация първо да се инициира процедура за избор на нов главен прокурор и министърът на правосъдието да предлага кандидат, би било абсурдно.
Славов не смята, че процедурата ще има достатъчна легитимност в съдебната власт, но и в обществото. "Когато един главен прокурор използва по превратен начин правомощията си, когато упражняваше селективно правомощията си, този главен прокурор закономерно получи санкцията си от ВСС, утвърдена с указ от държавния глава", подчерта той.
Славов смята, че прокуратурата трябва да остане в съдебната власт, но с механизми за отговорност и за отчетност на работата ѝ.
Преди това в пленарна зала Атанас Славов заяви мнението си, че прибързано се е активирала процедурата за избор на нов главен прокурор. Народното събрание и Висшият съдебен съвет трябва да работят за доверие в съдебната власт, върховенство на правото и върховенство на закона, а не за върховенство на нечия воля.
В Закона за съдебната власт няма изрична процедура за избор на изпълняващ функциите на главния прокурор или изпълняващ функциите на председатели на ВКС и ВАС, обясни Славов, напомняйки за правния спор във Висшия съдебен съвет (ВСС) затова коя колегия в кадровия орган легитимно трябвало да избере Сарафов - прокурорската колегия или пленумът. Славов потвърди намерението си да отнесе правния спор до Върховния административен съд.
Най-добрият начин да се реши спорът е да има съдебно решение и правосъдният министър ще направи всичко възможно да сезира ВАС по темата.
По отношение на откриването на процедурата за нов главен прокурор, министърът посочи ситуацията, че сме в процедура, която още следващата седмица може да бъде спряна от Конституционния съд. Създалата се ситуация е от особена важност затова как и с какво доверие съдебната власт ще осъществи функциите си.