България вижда в най-слабо развитите страни икономически партньор. Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по време на Петата конференция на ООН относно най-слабо развитите страни, която се провежда в катарската столица Доха.

По негови думи има неизползван потенциал в развитието на общи инвестиционни инициативи. Можем да помогнем чрез български иновации и високи технологии да подобрим живота в тези държави, изтъкна Пулев.

Той подчерта, че България е изградена върху стълбовете на солидарността. "Ние сме древна държава с дългогодишни традиции и богата история. Преодоляхме серия от политически и икономически кризи. Поради тази причина ние, като нация, имаме дълбоко разбиране за предизвикателствата, пред които са изправени най-слабо развитите страни днес", посочи министърът.

Той заяви, страната ни последователно подкрепя най-слабо развитите страни през годините, като помощта на България към тези държави досега е била предоставена по различни начини, включително пряко финансово, чрез опрощаване на дългове, чрез програми за обучение и образование, фокусирани върху ИТ, инженерство и математика.

Пулев припомни, че България е дарила ваксини на Бангладеш и Бутан, а наскоро е развила нови търговско икономически връзки с Камбоджа, Етиопия и Нигерия.

Той бе категоричен, че най-ефективният начин за подкрепа към слабо развитите страни не е чрез продажба на стоки и услуги, а да бъдат подкрепяни, за да увеличат експортния си потенциал, да създадат локални вериги за създаване на стойност, да създадат местни производствени съоръжения.

По негови думи България вече прави значителни крачки в тази посока и даде пример с български финтех компании, които инвестират в Африка, в Югоизточна Азия.