Руските военни учения в Черно море, част от които се извършват и в изключителната икономическа зона на България, ще продължат поне до края на септември. България от своя страна обаче няма да остане безучастна, а ще предприеме съответните ответни мерки.

Това отговори на въпрос на News.bg министърът на отбраната Тодор Тагарев. Коментара си той направи преди началото на заседанието на ресорната военна комисия в Народното събрание.

"Русия вече два месеца блокира голяма част от нашата изключителна икономическа зона, в момента са обявили, че до края на месеца ще продължат да провеждат учения. Което ние разглеждаме категорично като провокационни действия спрямо България, спрямо нашата сигурност и икономически интереси. (...) Обсъждаме широк спектър от възможни действия в отговор на тази провокация на Руската федерация, самостоятелно и най-вече с нашите съюзници. Например това, което вече обяви премиерът, че възнамеряваме да ускорим придобиването на брегови ракетни комплекси", каза той.

Денков иска Русия да обясни защо е настанила свои кораби в нашата икономическа зона

Денков иска Русия да обясни защо е настанила свои кораби в нашата икономическа зона

Премиерът не вижда защо 3 март да бъде национален празник

Тагарев коментира и назначението на новия шеф на ТЕРЕМ Калин Димитров, за когото излязоха информации, че е бил бивш украински държавен служител, което предизвика недоволството на опозицията в лицето на БСП и "Възраждане".

"Няма да коментирам такива обвинения, предполагам, че не са основани на нищо. Г-н Димитров има изключително добри контакти с отбранителната промишленост на Украйна, което може да ни помогне много в компенсирането на ролята на Русия в поддръжката на военната техника, която използва България."

Засегната бе и темата с разполагането на международна бойна група на НАТО край Ямбол. "Става въпрос за многонационална бойна група, това е решение от миналата година на срещата на върха в Мадрид. Тези бойни групи, когато са напълно развърнати, са с численост от 5000 души", каза той. И подчерта - въпросната бройка е максимално възможната, като тя би била достигната само при увеличаване на руската агресия в региона. Към момента числеността ще бъде под 50%, т.е. под 2500 души.

"Допускаме, че числеността може да нарасне до 1500 души в мирно време", посочи Тагарев.

Не бе подмината и идеята за обединение на военното и цивилното разузнаване. "Интересна идея, през годините са обсъждани редица идеи, има и много модели по света. За да бъде взето решение, трябва да бъде направен анализ каква би била ефективността то това и какви биха били разходите при избора на един или друг вариант. Това, в страната Х има такъв модел, не е причина той да бъде налаган тук", уклончив бе военният министър.

Черноморската сигурност обсъдиха Тагарев и румънският му колега

Черноморската сигурност обсъдиха Тагарев и румънският му колега

Преди месец те подписаха писмо за намерения за съвместно изграждане на R-SOCC

По време на откритата част на заседанието на военната комисия най-вече представителите на БСП - по-конкретно Кристиян Вигенин, чиито избирателен район е Ямбол, където се предвижда да се построи базата на многонационалната военна група на НАТО, се противопоставиха на плановете на военното ведомство. "По-добре намерете друго място", призова Вигенин и попита - колко ще струва цялото начинание.

"Става въпрос за изграждането на едно малко градче, това ще струва почти сигурно над 100 милиона лева. Към момента нямаме окончателна оценка. Строителството ще започне догодина, тъй като сега нямаме бюджет. Част от финансирането ще дойде от НАТО по програмата за инвестиции в сигурността. Тя работи по такъв начин - ние започваме инвестицията, а след това се възстановяват част от разходите. Мен ме изненадва вашия призив - да намерим друго по-подходящо място. Аз не знам населено място, което да е казало - няма да строите тук и армията да отиде другаде. Ако вашето виждане да не е в Ямбол надделее, добре, няма да е в Ямбол, но това ще бъде уникален случай в българската история", контрира Тагарев.

Даде и пример - при евентуална извънредна ситуация, армията не стои в казармите, където може да бъде веднага унищожена, защото противника знае локацията, а излиза далеч от конкретното населено място, което респективно значи, че дори и хипотетична, заплаха за град Ямбол няма.

Ивелин Първанов от "Възраждане" пък попита - ако до 2025 година, когато въпросните нови казарми трябва да бъдат изградени, войната в Украйна приключи, защо тогава е нужно цялото начинание?

БСП пита Тагарев защо НАТО да влиза в Черно море при отслабена Русия

БСП пита Тагарев защо НАТО да влиза в Черно море при отслабена Русия

БСП представи публично въпросите си към военния министър

"Кога ще приключи войната не мога да кажа. Мнението ми се различава от вашето, но ако приемем хипотезата, че до 2025 година, когато трябва да построим тези казарми, войната приключи - е, тогава ще имаме нови казарми. Защото нови казарми в България не са строени от 40 години, т.е. ще имаме модерна инфраструктура", отговори шефът на военното ведомство.

Очакванията не са за скорошен край на войната в Украйна, влезе и в сферата на прогнозите Тагарев. "Затова трябва да продължим с помощта за Украйна, защото така защитаваме и националния си интерес", посочи той.

Да направим следващи стъпки, очаквам и действия от ваша страна, призова на свой ред Ивайло Мирчев от ПП/ДБ. "Ние като Народно събрание направихме всичко необходимо, сега всичко е във ваши ръце".

Военният министър обаче не влезе в детайли какво може и ще даде София на Киев с аргумента, че това е въпрос, който трябва да бъде разгледан на закрито заседание.