Ветото от страна на България върху старта на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС е в полза на тези, които са против Европейския съюз и които търгуват с българско гражданство и паспорти за македонци в София. Това е мнението на бившия министър на външните работи и бивш евродепутат Ивайло Калфин.

В студиото на БиТиВи той попита: "Какво точно защитихме? Ние преговори ще водим много дълго и по различни теми с нашите съседи. Въпросът е, че ние имаме интерес те да вървят по един път, който за нас е важен - хората да пътуват и търгуват и да има близки контакти между двете държави. В момента се случва точно обратното."

Любомир Кючуков: Блокирането на С. Македония за еврочленство е в полза на македонизма

Любомир Кючуков: Блокирането на С. Македония за еврочленство е в полза на македонизма

Гърция се опитва да докаже, че няма нищо общо с РСМ, при нас е обратното

Според Ивайло Калфин реално българската позиция не представлява и защита на българската история. По думите му България трябва да сложи на масата няколко изпълними точки и да постави срок за тяхното изпълнение.

Дори и изходната позиция е грешна - да бъде оставено, според Договора за добросъседство, да се решават политически спорове от експерти историци.

"България трябва да бъде активна, да сложи няколко изпълними точки и да постави срок и да каже: "Ние искаме да се случи първо, второ и трето, за да има някакъв резултат", смята Калфин.

Каракачанов иска писмено уверение от Р С. Македония, че нямат никакви претенции и всичко ще е наред

Каракачанов иска писмено уверение от Р С. Македония, че нямат никакви претенции и всичко ще е наред

В Скопие подцениха ситуацията, че България, както винаги ще отстъпи, но няма, те не споделят добрите ни намерения

Припомняме, на 17 ноември България официално обяви, че налага вето върху започването на преговорите на Република Северна Македония за еврочленство. Вето върху преговорите на Албания не беше наложено.

Като основен аргумент за ветото бе изтъкнато неизпълнението на Договора за добросъседство между България и Македония, подписан през 2017 година и отказа на Северна Македония да се постигне напредък в работата на съвместната комисия по историческите въпроси. България на този етап не може да подкрепи проекта на преговорна рамка с Република Северна Македония и защото не може да си позволи да вкара в ЕС нерешени двустранни въпроси, изтъкна тогава българският външен министър Екатерина Захариева.

България предупреди, че ще наложи вето върху официалното започване на преговори за присъединяване към ЕС на Северна Македония, освен ако притесненията й относно езика и историята не бъдат взети предвид. Това се случи за пореден път, след като подновените заседания на българо-македонскията комисия по историческите въпроси отново не постигнаха значителен напредък по спорните въпроси. Заседанията бяха замразени за близо година заради вътрешнополитическото напрежение в съседната ни страна във връзка с провежданите избори.

Захариева: Брюксел не може да ни извие ръцете за компромис със Северна Македония

Захариева: Брюксел не може да ни извие ръцете за компромис със Северна Македония

Българската дипломация не може да си позволи да води политика на очерняне на съседна държава