Те много разчитаха, че някой ще извие ръцете на България, за да се съгласи без никакъв компромис и действия от тяхна страна. Няма такова нещо, никой не може да ни извие ръцете, дори Брюксел.
Това заяви пред БНТ вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева по повод отношенията ни със Северна Македония.
По думите ѝ решенията за тези въпроси се взимат с единодушие, а не с мнозинство.
България продължава да бъде поддръжник на разширяването на членовете и на ЕС, но има критерии, които трябва да се изпълняват, пояснява Захариева.
Вицепремиерът отбеляза, че няма държава, която да иска да влезе в ЕС и да има нерешени двустранни въпроси със съседна страна.
Българската дипломация не може да си позволи да води политика на очерняне на съседна държава. Ние излагаме проблема ясно, а една държава кандидат трябва да изпълнява договорите, които е подписала.
Тя е категорична, че няма как да дадем доверие напред, защото вече сме го правили.
Българската държава не може да търпи антибългаризма, подчерта външният ни министър.
Според Захариева е недопустимо държава, която върви по демократичния път и иска да стане член на ЕС, да не промени идеологията си.
Вицепремиерът заяви, че не ѝ се иска отношенията ни със Северна Македония да се влошат, но страната ни остава твърда в позицията си и няма да приеме преговорната рамка, докато не видим вътре в нея притесненията си.
Захариева е на мнение, че Република Северна Македония ще бъде подготвена да влезе в ЕС, когато страстите се успокоят и започне да се мисли по-разумно и се вгледат какво пропускат, защитавайки националността си.
По отношение на назначаване на наши посланици в други държави, външният ни министър обясни, че те не могат да се превръщат в залог на отношенията между президента и правителството.
Нека да не политизираме излишно дипломатическата служба, призова Захариева.
Опако
на 17.11.2020 в 17:38:42 #7Най-после един силен външен министър с "топки", който не се притесни да каже истината и на блядовете! И тя е жена! С. Македония повдига проблем, унаследен от съветската идеология на Балканите, намерила превъплъщение в сърбоманщината! Още им сърбаме попарата на "братушките" с братоубийствени наклонности!
58eng
на 17.11.2020 в 16:33:21 #6Нелегален,външният министър ти дава позицията на правителството,какво не ти е ясно?
58eng
на 17.11.2020 в 16:31:59 #5Жадность фраера губит!
ce
на 17.11.2020 в 16:16:45 #4комунето кастело както винаги с комсомолски лозунги .... ако бай тошо кастело щеше да е в полит бюро на поне среден пост
Кастело Белведере
на 17.11.2020 в 14:23:11 #3Ако някой нарича розата роза, а друг роуз, трети цвете, това променя ли същността на розата? Ако някой нарича даден език с някакъв епитет, това променя ли същността на езика, корените и влияе ли на развитието му? Нужно ли е да се робува на етикети и минало заради неясни националистически цели, вместо да се впрегнат дружни усилия да се гради общо бъдеще, вместо да се налива водка в решетниковата мелница?
Legalen
на 17.11.2020 в 11:57:01 #2Не е ли логично най-после премиерьт да излезе пред общественността и да изложи позицията на правителството (а защо не и на парламента) по казуса. Той праща на амбразурата заместници, обождат се и от коалицията, изказват се историци, академици и всякакви интелектуалци...А Борисов мьлчи! Няма зазор да се страхува, той си остава покрит с неувяхваща слава заради историческия му принос: неговият подпис стои под договора-макулатура с Македония...Завинаги! Дилетанщината е безсмьртна, професионализма е преходен!
galin-daskalov
на 17.11.2020 в 11:11:35 #1Македонците от Север могат да почакат ако е нужно още 50 години, докато се смени това поколение, възпитавано и учено на омраза към България и българите. Българите и нашите предци достатъчно сме страдали заради тяхната кауза. Стига вече! Ние зор да влязат бързо в ЕС нямаме. Явно и те... Ако е нужно и 100 години може да се изчака. Мойсей е водил за целта евреите 50 години из пустинята, да се смени поколението, родено в робство и с такава психика. Тия македонци от север са друго племе, знам ли може и 500 години да са им нужни. Можем да им кредитираме доверие и за 5 000 г., ако са им нужни...