Писмено уверение от Република Северна Македония, че нямат никакви претенции, и всичко ще е наред, България няма да пречи на еврочленството й, заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, цитиран от БНТ.
Още от подписването на Договора от 1 август 2017 г. позицията на България е много ясна, потвърдена и по един много ясен и категоричен начин с Рамковата позиция от 9 октомври миналата година е одобрена единодушно от българския парламент. Следователно - ние няма как да мръднем от позиция, която е решение на българския парламент.
За съжаление - колегите от Скопие подцениха ситуацията, разчитаха, че някой друг ще им свърши работата и че България, както винаги, е правила отстъпки в името на добрите отношения, на това, че имаме едни братски чувства. Този път обаче, няма накъде да се отстъпва и няма нужда да се отстъпва, защото практиката показва, че добрите намерения не се споделят.
За коментара на премиера Зоран Заев, че България е нарушила договора, Каракачанов обясни, че "това само ме убеждава, че той и повечето министри явно не четат документите, които са подписали. В член втори много ясно пише, че България ще подкрепя Македония за постигане на критериите. Един от критериите е решаването на двустранните проблеми със съседите, но те явно нямат желание. Не само член втори, но целият Договор не се спазва от Скопие".
Трябва да се направи анекс към договора и декларация в писмен вид, че в бъдеще западната ни съседка няма да има нито териториални, нито малцинствени претенции, приема истинската теза, че историята, езикът и културата до 1944 г. са част от българската история и така нещата се решават много бързо.
Красимир Каракачанов заедно с президента Румен Радев и висши военнослужещи присъства на панихида във Военния мавзолей - костница на Централните софийски гробища. Панихидата беше отслужена по повод днешната Архангелова задушница, когато отдаваме признателност и почитаме паметта на българските воини.
По думите на Каракачанов до 17 ноември все още има време македонска делегация да дойде и да подпише анекс, с който се отказва от териториални и малцинствени спрямо България, както и приема обща история до 1945 г.
Припомняме, че съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония бе създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.
Първото заседание на комисията отбеляза малък напредък по отношение на Античността и Средновековието, но не бе постигнато съгласие по въпроса за Гоце Делчев.
Препъникамъкът в работата на експертите е именно личността на Гоце Делчев. Българската част на комисията отказа да приеме двете страни заедно да честват празника на легендарния деец и идеолог на ВМРО на датата 7 октомври, когато костите му са предадени на Скопие от Георги Димитров.
В началото на октомври България постави условия на Северна Македония, за да получи подкрепата ни за членство в ЕС. Едно от тях е Северна Македония да постигне конкретни резултати именно по темата за важни събития и исторически личности в общата ни история - Гоце Делчев, Илинденско-Преображенското въстание и др.
След срещата на 13 септември, която беше определена като "най-безплодната" до този момент, държавният глава Румен Радев свика спешна консултативна среща, на която настоя да се начертаят червените линии спрямо Северна Македония.
На 2 май 2020 година стана ясно, че Македония едностранно е прекратила разговорите за общата ни история.
След известно прекъсване на 16 октомври 2020 г. Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси е постигнала напредък в изработването на обща позиция по темата за 24 май, писмеността и делото на светите братя Кирил и Методий. Това е единствената от общо 14 бележки, свързани с учебниците по история, по която има прогрес.
dddddd
на 07.11.2020 в 19:20:39 #2И този палячо Каракачанов - нали Македония е географско понятие. И в България няма административна единица Пиринска Македония - това е общо регионално понятите, както и Добруджа. Да не би да имаме договор с Румъния за Добруджа? За северна е наша, а Южна е тяхна? Къде в Пиринско има напън да се цепят от България? Напротив - в ЕС границите падат и Северна Македония без война става част от общото Европейско семейство. Ще спре продажбата на паспорти и гражданство? Може би ще спре и контрабандата? А най-вече ще спрат и разприте и фашивото МВРО ще стане безмислено. Това не означава, че Каракачанов не трябва да бъде осъден за многобройните кражби и фалшификации - лично.
dddddd
на 07.11.2020 в 18:53:17 #1По думите на Каракачанов до 17 ноември все още има време македонска делегация да дойде и да подпише анекс, с който се отказва от териториални и малцинствени спрямо България, както и приема обща история до 1945 г. Що за глупости? Че ние имаме обща история и с Източна Римска империя, с Османска империя, с Руските и съветски окупатори, с румнънците, сърбите. Кога са някой е твърдял нещо друго и за какви подписи говори доносникът, на тате Дончо доносника, историк? Какво точно иска България от РС Македония? Кога ще се посочи ясно какъв е проблемът? И кой овчи мозък измисли, че условие за членство е да се празнуват празници общо? Насила ли се празнува, бе другари милиционери? Софрите ли ви са малко? Направо върнете и манифестациите.