Президентът Румен Радев свиква консултативна среща за двустранните отношения със Северна Македония и очакваната покана към нея от Европейския съюз за започване на преговори за членство.
Срещата ще се проведе в понеделник, 30 септември, на "Дондуков" 2 и ще бъде на тема "Преглед на двустранните отношения между Република България и Република Северна Македония в контекста на постигнатите резултати от работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси и очакваната покана към Република Северна Македония за присъединяване към Европейския съюз".
Поканени да участват са председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, министър-председателят Бойко Борисов, заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева, председателите на парламентарните групи, председателите на Комисията по външна политика и на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в Народното събрание, както и председателят на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси между България и Северна Македония.
Припомняме, в последно време преговорите за общата история на България и Македония започнаха да буксуват. Седмата подред среща на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси, която се състоя на 13 септември, беше определена като "най-безплодната", тъй като на нея отново не бе постигнато единодушие относно въпроса с Гоце Делчев. Напредък все пак беше отбелязан по теми като ролята на личностите на цар Самуил, свети Климент и свети Наум в общата ни история.
Още преди месеци вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов първи оповести, че комисията за решаването на въпросите за общата история с Македония не работи. Той посочи, че българската част на комисията е отказала да приеме двете страни заедно да честват празника на легендарния деец и идеолог на ВМРО на датата 7 октомври, когато костите му са предадени на Скопие от Георги Димитров. Според него Македония само използва България за членство в ЕС и НАТО. Той призова страната ни да постави ултиматум на Македония - ако те не се примирят с въпросите от общата ни история, България да не подкрепя Македония за ЕС.
Впоследствие темата коментира и министърът на външните работи Екатерина Захариева, която заяви, че България няма да прави компромис с историята и истината. "От Северна Македония не искаме нищо повече от истината", каза тя.
Захариева се срещна и със своя колега от македонска страна Никола Петков, пред когото отново заяви, че страната ни ще се застъпи за истината и ако не се стигне до консенсус, София може да се оттегли от работата на смесената комисия.
До втвърдяването на тона от македонска страна се стигна и поради факта, че Европейският съюз отложи решението за започване на преговори за еврочленство със страната през юни, въпреки че заявки за това имаше още тази година.
Припомняме и че на 1 август 2017 г. страната ни подписа със Северна Македония Договор за добросъседство. Две години по-късно на среща на двамата държавни глави в Познан Борисов и Заев бяха единодушни, че подписването на Договора е довело до положителен тласък в партньорството между двете страни и е допринесло за разрешаване на конфликта с името на западната ни съседка и сключването на Преспанския договор.
В България въпросния договор, сключен с Гърция, беше приет добре. От външното ни министерство обявиха, че България приветства споразумението за името Северна Македония. ВМРО също се обявиха в подкрепа и изтъкнаха, че се надяват решението да е трайно и да отвори пътя на Република Македония към ЕС и НАТО. От БСП пък поискаха гаранции, че югозападната ни съседка няма да има териториални или исторически претенции към нас с новото име Северна Македония.
nasich
на 27.09.2019 в 23:09:06 #6Браво на Президент Радев! Каква северна Македония, това са български земи взети с подкрепата на великите сили и глупостта на Фердинант, агент на великите сили. Това истината, все едно ние да се прекръстим на тракийци или добруджанци. Това са наши, български обширни райони, никаква Добруджа, Тракия и Македония, това си е нашата БЪЛГАРИЯ !
kichobg
на 27.09.2019 в 22:16:05 #5РешетникОФФ, ако беше ИСТИНСКИ БЪЛГАРСКИ ПРЕЗИДЕНТ, щеше да НАЛОЖИ ВЕТО на всякакви преговори и "обсъждания" със сръбските мекерета, наричащи себе си "македонци"... Албания да взема т.нар. Северна Македония и да признава българско малцинство... В БЮРОМ има българи и албанци... И српски мекерета...
batnasko
на 27.09.2019 в 20:31:35 #4Северномакедонците се подиграват с нашата история. Вместо ние да ги натискаме, че искат в ЕС, ние си сваляме гащите за всичко. Онази калинка външната ни министърка вече била подписала в САЩ документ за интеграцията на Северна Македония. Макар по основни въпроси да ни извиват ръцете. Браво на генерал Румен Радев! Истинският президент на всички Българи!
el viejo
на 27.09.2019 в 18:35:07 #3Управниците на Северна Македония ни правят на луди! Не мога да си представя защо нашето държавно ръководство проявява такъв нихилизъм! От къде, на къде, сме тръгнали да преговаряме с едни ренегати, забравили род и отечество! Трябва да се прекъснат, според мен всякакви преговори с тази държава! Българското правителство трябва да изготви доклад за нагло фалшифициране на историята от страна на Скопските управници и този доклад да бъде внесен в ООН с предложение за съответна резолюция, осъждаща назидателно такива попълзновения! Такова поведение, като на тези от Скопие е заразно и прави историята не на наука, а на 5 стотинки!
RSHA I
на 27.09.2019 в 18:29:46 #2Правилен ход на президента, по принцип, защото усети, че правителството иска да разреши този въпрос под масата и в ущърб на българският народ. Преди няколко дни, Захариева се изцепи на една балканска среща, че разделянето на Македония и Албания е временно т.е., че те трябва да вървят заедно. Разумява се, че ние проблеми с Албания нямаме и тя трябъва да върви напред, още повече, че те признаха на законодателно ниво, наличието на българско малцинство у тях и му гарантираха културните права. Следователно, правителството не желае сега дебат по темата за Македония и искаше безогледно на блокиралата историческа комисия да даде подкрепа на всяка цена, което няма как да приемем. Неизпълнението на договора за добросъседство обаче е факт, доколкото именно работата на историческата комисия, беше условие за неговото сключване и по-нататъшно изпълнение. Подобни възможности не са много в историята - СЕГА МУ ВРЕМЕТО да си защитим поне историята, после ще е късно!
bgpluss
на 27.09.2019 в 18:00:25 #1Имаме най-добрия президент в историята! С Румен Радев напред!