Засега не бива да се избързва с ваксинацията на децата, макар че въпросът е много труден. Това заяви пред БНР д-р Ивайло Николов, лекар - специализант в Клиника по педиатрия в Александровска болница.
"По-скоро не засега, нека да се види какъв ще бъде ефектът при ваксинираните хора от 18 до 55-годишна възраст. Децата между 12 до 16 годишна възраст все още са със незавършена имунна система, тя се оформя след 16-годишна възраст окончателно", каза д-р Николов. По думите му е рисковано да се ваксинират всички деца след 12-годишна възраст.
Според него в българската здравна система липсва разговор с пациента. Според него родителите му имат доверие защото умее да им обяснява за състоянието на детето, начинът на лечение, какво се очаква.
Медикът е започнал още като студент в педиатрични отделения - като санитар, медицинска сестра, в края на първи курс е санитар в Детската сърдечна реанимация на Националната кардиологична болница. По думите му това е най-добрата школа за интензивно кардиологично лечение и патология. Шест месеца ебил доброволец и към Детската клиника към Александровска болница. По думите му всеки специализант преминава по този път.
Относно проверките в Александровска болница, според него сега е много комфортно да се проверяват отминалите действия на Министерство на здравеопазването, дали и кога са се правели обществени поръчки за предпазните средства и хидроксихлорохина.
"Тогава, по онова време, дали някой е толкова наблягал на обществените поръчки, незнам, но тогава ситуацията беше катастрофална в един момент. Никой не задаваше тези въпроси и мисля, че се задават сега преднамерено, предвид факта, какво предстои. Никога в Александровска болница не сме имали недостиг на каквото и да е било", каза педиатърът.
За промените в Наредбата за специализантите, младият лекар счита, че ако едно лечебно заведение те е обучавало при държавна поръчка, плащало ти е и трудово възнаграждение, е въпрос на чест да работиш известно време за тази болница.
"Още повече, че ти имаш договор само с нея, а през тези две години и половина се обучаваш в други лечебни заведения от всички области на детското здравеопазване. Освен това след като приключи моята специализация, аз мога да напусна Александровска болница. Не мисля, че това е правилно - да си тръгнеш веднага", смята д-р Николов.
Относно традициите в Александровска болница той изтъква стойността на традициите - болницата е създадена от проф. Александър Станишев. "Това е първата хирургия в България. Там работят преподавателите, доайените на българската медицина от преди повече от 100 години. Плочките, по които стъпваме в Педиатрията са дарени от Княгиня Евдокия - сестрата на Цар Борис Трети. На запад се обръща внимание на тези неща...", каза педиатърът.
Според д-р Николов, сме може би единствената държава, която няма детска болница.