Дългоочакваните и прокламирани промени в Конституцията, които бяха основна цел на "некоалицията" и които влязоха в сила в последните работни дни на парламента за 2023 година, не променят нищо по същество. Това заяви пред bTV деканът на Юридическия факултет на Софийския университет проф. Даниел Вълчев.
"Не мисля, че нещо значително ще се промени в съдебната система. Там проблемите не са на конституционно равнище, те са по-скоро в правомощията на прокурора в наказателния процес. И ако там не се направят някакви промени, които не изискват промяна в Конституцията, проблемът ще остане", заяви той.
Според проф. Вълчев и останалите промени извън частта Съдебна система, направени в Конституцията, също не са правилни - например орязването на правомощията на президента. Причината - и при без това всесилно Народно събрание според конституционния модел, сега то става още по-всесилно, което не се съчетава с идеята за разделение на властите.
Невалиден е и аргументът за всесилност от страна на президента при назначаване на служебен кабинет, защото вината да се стигне до това е в самите партии, неуспяващи да излъчат мнозинство.
Трябва дори да се върви към заздравяването на правомощията на президента - например добър ефект би имало, ако той има право да отказва назначението на всеки един от тримата големи (главен прокурор и шефове на ВАС и ВКС), а не само да го отлага, както е сега, смята Вълчев.
"Не това е големият проблем на промените в Конституцията - дали това или друго ще се махне, проблемът е, че изхабихме огромна обществена и политическа енергия, за да променим нещо, което няма да промени нищо за България. Това е като с Паметника на съветската армия - кипи, кипи и накрая нищо", заяви той.
Деканът на Юридическия факултет на СУ посочи, че в промените, касаещи разделението на властите, има някои дискусионни от гледна точка на предстоящото решение на Конституционния съд, но не пожела да влезе в конкретика и да преопределя решението на съдиите.
james-hendrix
на 27.12.2023 в 09:25:02 #1Този красавец на всяка манджа мерудия! А той какво направи като беше министър? Или той беше на образованието… може и да забравям … но една тънка червена линия прокарва той! Не че съм щастлив от участието на Пеевски и Боко в процесите … ама явно в България няма друга опция! Нашата социалистическа партия е руска, а щеше да е добре да мпже да се управлява с тях… че там не са всички тъпи … но те не могат да надмогнат идеологемите си. За Копейкин и Слави няма да хабя думи!