Министър-председателят Николай Денков е напълно убеден, че разразилият се в петък скандал "Кодгейт", довел до забрана на гласуването с машини на първи тур на местния вот, е "активно мероприятие".
"От кръгове, които не искаха да има машинно гласуване" - посочи виновниците той. Но индиректно. Длъжността, която заема, не му позволявала да отговори дали ГЕРБ и ДПС стоят зад това мероприятие, стана ясно от отговорa му на въпрос на News.bg. И тъй като е министър-председател, трябвало първо да протече съответната проверка и тогава да обяви точно какво се е случило.
"Както знаете, искам оставката на заместник-председателя на ДАНС (Деньо Денев - бел.ред.), който без да ме информира, без да спази Закона за класифицирана информация, изпрати тази информация на широк кръг от хора", припомни Денков.
Дали ще има машини, е въпрос с повишена трудност, защото процесът по верификация на устройствата изисква доста време, заяви премиерът, но добави - екипът, който следва да извърши въпросната верификация, работил денонощно по въпроса, а лично министър Йоловски уведомил Денков, че до четвъртък вечер процесът ще бъде завършен.
Макар и да има желание, премиерът не може обаче да изпълни намерението си да уволни заместник-шефа на ДАНС Деньо Денев, тъй като, за да се случи това, следва да има постъпило предложение от председателя на ДАНС Пламен Тончев. Той пък на свой ред е назначение на президента Румен Радев.
Денков обаче заяви - дали президентската институция също стои за скандала с машините, "не може да каже".
Министърът на електронното управление Александър Йоловски, върху който от ПП/ДБ категорично отричат да са оказвали корупционен натиск, както твърдят от ГЕРБ и "Има такъв народ", няма да бъде уволнен след изборите, отсече още министър-председателят. Той обаче има намерение да "си поговори" с него след вота.
За какво? "Чисто човешки ще го попитам какво се случва. Защото познавам и Божанов (Божидар Божанов, депутат от ПП/ДБ и бивш министър на електронното управление - бел.ред.), познавам и Кирил Петков. Това, което прочетох в медиите, е абсурдно. Няма друга дума. Там има някакво неразбирателство, има нещо, което се е случило."
Защо Йоловски има охрана от държавата, както се разбра вчера, Денков не знае, макар и да са говорили с министъра днес в МС - но само по темата с машините. "Не исках да му създавам допълнително напрежение, допълнителен стрес", обясни премиерът.
А дали има риск за бъдещето на настоящия кабинет, Денков преповтори изказваната си вече теза - има смисъл правителство да има, ако то изпълнява програмата си, както и законодателната такава, изготвена от парламента.
Премиерът засегна и друга актуална тема - за блокираните в Газа български граждани. "Чух се с вицепремиера Мария Габриел, действат по случая, има информация, но е по-добре тя да не се разпространява, тъй като това е по-добре за самите хора, които са там.
А по отношение на шансовете на България да влезе в Шенген до края на тази година, каквото намерение има кабинета, но на фона на категоричния отказ на Австрия и скандалите в държавата в последно време, Денков остава умерен оптимист.
"Ако Народното събрание и правителството работи така, както работи преди две седмици, има шанс. Ако не работи така, не вярвам това да се случи", отговори на наш въпрос той.
Първият човек в изпълнителната власт даде коментар и по темата и с изгонения руски журналист. По думите му има категорични данни Александр Гацак е извършвал противозаконна дейност, а експулсирането му нямало нищо общо с журналистическата му дейност.
А по-темата за отношенията с Руската федерация и призива на Делян Пеевски държавата да върне собствеността си върху Руската църква в София - това зависило единствено от Патриаршията. А никой, конкретно Делян Пеевски, не оказвал натиск върху кабинета, отсече Николай Денков.