Решението на Съединените щати да изпратят касетъчни муниции на Украйна е "военно", а не политическо. Това заяви българският премиер Николай Денков на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, съобщава БГНЕС.

Запитан от репортер на "Скай Нюз" дали подкрепя решението на САЩ да изпратят касетъчни боеприпаси в Украйна за подкрепа на контранастъплението ѝ срещу Русия, той отговори, че не е военен и не може да отговаря на военен въпрос.

Репортерът продължи да настоява, че това също е политическо решение и изтъкна, че британският премиер Риши Сунак ясно е заявил, че Великобритания не иска да има "нищо общо с това решение".

Касетъчните боеприпаси за Москва са доказателство за провала на военните в Киев

Касетъчните боеприпаси за Москва са доказателство за провала на военните в Киев

Този ход е насочен към максимално удължаване на конфликта в Украйна

Българският премиер отново повтори, че политически това е чувствителен въпрос. Той подчерта, че договорът за забрана на касетъчните боеприпаси не е подписан нито от Русия, нито от САЩ и по този начин Москва дава съгласието си тези оръжия да бъдат използвани в битка.

"Русия е използвала касетъчни бомби в битка, така че ако са я използвали, се приема, че и другата страна може да ги използва", отбеляза Денков. Той добави, че Украйна ще реши как да ги използва, след като оцени ситуацията.

Премиерът заяви, че не "знае как тези оръжия ще повлияят на предстоящите битки", защото това е военен въпрос.

Той отговори положително на въпрос дали България е подписала договора за забрана на касетъчните бомби. По негови думи, докато договорите са важни по време на война, това все пак е война, която трябва категорично да бъде спечелена от Украйна.

Испания не подкрепя изпращането на касетъчни боеприпаси на Украйна

Испания не подкрепя изпращането на касетъчни боеприпаси на Украйна

Касетъчните боеприпаси са забранени от повече от 100 държави, включително Испания

Преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс Денков, цитиран от bTV, заяви и че очаква да има краен резултат, в който изрично се казва, че Украйна ще бъде поканена в НАТО - тогава, когато обстоятелствата позволяват.

"Като съдържание това съответства на декларацията както на Народното събрание, така и на Министерския съвет, които бяха приети съвсем наскоро. Така че сме в синхрон с това, което очакваме тук като краен резултат", посочи той.

По негови думи ще има ясна перспектива, че Украйна ще стане член на НАТО, но трябва да има съответните условия.

Докато Украйна се намира в състояние на война със съседна държава, няма да бъде приета, но ще са ясни условията, при които тя ще бъде приета евентуално, поясни премиерът.

НАТО иска да вложим 1,86 млрд. долара в отбрана тази година

НАТО иска да вложим 1,86 млрд. долара в отбрана тази година

Това е повишение с около 400 милиона долара спрямо 2022 г.

Той отбеляза, че за първи път след Студената война има формиране на такива регионални планове, които да подготвят държавите при евентуално нападение от изток. Според него в това отношение се намираме в нова ситуация.

Денков заяви, че важното за страната ни е да надградим капацитета, който имаме днес. Този капацитет да бъде вграден, интегриран напълно с капацитетите на съседните държави - Румъния, Турция, също и с другите държави в НАТО.

Той уточни, че не се очаква втора бойна група.

Пред Столтенберг Денков обеща 2% от БВП за отбрана през 2024 г.

Пред Столтенберг Денков обеща 2% от БВП за отбрана през 2024 г.

Ние продължаваме да ви подкрепяме и по земя, и по море, и по въздух

"Това, което се очаква, е да надградим сега съществуващата група, тя е на ниво батальон, но трябва да бъде надградена, разширена с военни възможности и с личен състав, така че да отиде а ниво бригада, което е следващото ниво на мащаб на бойна група", отбеляза той.

Премиерът посочи, че през следващата година вече всички държави трябва да използват 2% по-скоро като минимум, а не като максимум на разходите или като цел на военните разходи.

България със сигурност още за следващата година е заложила да имаме разходи, които съответстват на 2%, а по-следващата да бъдат още по-високи във връзка с придобиването на бойните самолети, изтъкна той.