Депутатите приеха промени в Кодекса на труда за отработване на почивните дни. На на първо четене предложенията на Министерския съвет получиха 80 гласа "за", 5 - "против", петима се въздържаха.

С промените се създава отделна уредба, с която се предлага в случаите, когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях да са неприсъствени. Ако официален празник се падне в събота, ще се почива в понеделник. Но, ако например той е в четвъртък, петъкът след него ще е работен ден.

Слагат край на дългите празници и отработването в събота

Слагат край на дългите празници и отработването в събота

Ако официален празник се падне в събота, ще се почива в понеделник

Законопроектът създава предвидимост и сигурност при планиране и управление на трудовия процес чрез установяване на еднакъв брой работни дни за всяка година, според вносителя Министерски съвет.

Законопроектът няма да доведе до изразходване на финансови и други средства за прилагането на новата уредба, включително и от държавния бюджет.

Очаква се промяната да доведе до по-голяма предвидимост за бизнеса. През миналата година е имало 3 или 4 съботи, които са отработвани заради сливане на празници, а през 2014 година те са били дори повече.

Това създава условия част от бизнеса да не може да разчита на предвидимост за начина, по който организира работата си, както обясни преди време промените социалният министър Зорница Русинова. Според нея тази промяна ще е полезна и за хората, и за бизнеса.

Според бизнеса и кабинета в оставка отработването в събота невинаги е достатъчно ефективно.

Работодателите протестират срещу новия режим, защото има условия за допълнителни почивни дни, съобщи председателят на социалната комисия Хасан Адемов. Според него има проблем в текста, с който се запазва правото на Министерския съвет да обявява еднократно и други дни за национални официални празници, както и дни за честване на определени професии и да размества почивките през годината. Адемов прогнозира, че това вероятно ще отпадне при второ четене в пленарна зала.

Според депутата от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров се очаква поправките да доведат до увеличаване на БВП догодина.

Сегашният брой на почивните дни в рамките на годината по никакъв начин да не бъде намаляван, препоръча Янаки Стоилов от БСП.

Нуждаем се от абсолютно нов закон, този Кодекс на труда се "кърпи" вече 30 години и не виждам причина проектът да бъде подкрепен, обяви лидерът на ДСБ Радан Кънев. Той обясни, че сливането на почивни дни и отработването на празници на практика не се отменят с предлаганите промени, а само се въвежда един нов параграф.

Други изменения, гласувани от парламента, създават възможност за изготвяне в електронен вид на документи, свързани с трудовото правоотношение.

Депутатите приеха на първо четене и още един правителствен проект за поправки в КТ, с който се създава отделна уредба за командироването и изпращането на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги.

Според промените се премахва съществуващото в Кодекса на труда изискване страните да уговарят поне същите минимални условия на работа като тези в приемащата държава само когато срокът на командироване е по-дълъг от 30 календарни дни. По този начин ще бъде избегнато евентуално налагане на административни наказания на български доставчици на услуги, когато в приемащата държава не е въведен такъв минимален срок.