Парламентът прие процедурни правила за избор на наследник на Пламен Георгиев в ръководството на Антикорупционната комисия. Комисията се състои от петима членове - председател, заместник-председател и трима други членове.

За председател на Комисията се избира български гражданин с високи професионални и нравствени качества, който има висше юридическо образование и най-малко 10 години юридически стаж.

Процедурни правила предвиждат предложенията за кандидати и председател на КПКОНПИ да се правят от народни представители и да се внасят в писмена форма чрез деловодството на Народното събрание до Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика в 14-дневен срок.

Пламен Георгиев подаде оставка
Обновена

Пламен Георгиев подаде оставка

120 депутати гласуваха "за" оставката му, без дебат, въпреки че шефът се яви в НС

Изслушването на кандидатите се провежда на открито заседание на комисията, което се излъчва в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание. За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът получил най-много гласове "за".

Припомняме, в началото на октомври Пламен Георгиев депозира оставката си като прокурор и съобщи, че заминава като български консул във Валенсия в средата на октомври.

Решението на Външното министерство да го назначи на поста стана ясно в средата на август. По-късно от МВнР обясниха, че го номинирали заради владеенето му на испански език и добрата му работа с правоохранителните органи.

Георгиев си тръгва чист и спокоен, бил жертва на олигархията
Обновена

Георгиев си тръгва чист и спокоен, бил жертва на олигархията

Досегашният шеф на КПКОНПИ се връща като прокурор

От БСП излязоха с позиция по въпроса, в която определят назначението на Георгиев като подигравка. Дни по-късно стана ясно и че българи в Испания са започнали подписка срещу назначаването на бившия шеф на КПКОНПИ на позицията.

След като подаде оставка като шеф на Антикорупционната комисия, Георгиев беше възстановен на работа като прокурор в Специализираната прокуратура.

Той реши да напусне поста дойде след скандала с терасата на апартамента му, чиито навеси в крайна сметка се оказаха незаконни.