Следващият доклад на Европейската комисия за България по механизма за сътрудничество и проверка ще бъде представен в края на януари 2017 г., това съобщи пред български журналисти в Брюксел министърът на правосъдието в оставка Екатерина Захариева, цитирана от БТА.
Докладът ще съдържа оценка за напредъка на страната през последните десет години, откакто механизмът беше въведен.
Според Захариева българската страна счита, че механизмът трябва "да премине на по-интензивен етап". Това означава да включва и по-специализирани мисии.
България се присъединява към позицията на председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, според който е добре механизмът да приключи до края на мандата на тази комисия. Тоест до 2019 г.
"Твърдим, че част от шестте показателя са изпълнени - изменения в Конституцията, промените в Закона за съдебната власт", обясни Захариева.
Правосъдният министър поясни, че докладът от наблюдението над прокуратурата ще бъде оповестен след 15 декември, а резюмето с общите препоръки ще бъде публично.
Захариева заяви, че по съдебната реформа трябва да работи всяко следващо правителство, защото тя не се прави заради механизма или заради Брюксел, а заради българските граждани.
Правосъдният министър потвърди, че добрите намерения за отпадането на механизма до края на 2019 г. могат да бъдат осуетени, ако у нас няма приемственост по изпълнението на изискванията при следващата власт.
Относно предложението за еврокомисар, Захариева заяви, че не са обсъждали това в Министерски съвет. Все пак констатира, че е добре такъв да бъде излъчен, защото "може би изпускаме шанса за добър ресор". Амбиции тя самата подчерта, че няма за такъв пост.
Захариева предположи, че ако правителството в оставка остане на поста си до средата на този месец, не би било редно да излъчва комисар.
Но ако все пак останат до 22 януари, е вероятно Еврокомисията да поиска по-бързо България да излъчи комисар, защото иначе ЕК ще остане в непълен състав.