Европейската комисия е готова да приеме и други варианти освен приватизацията на държавната фирма за транзит на природен газ в България. Това стана ясно от изказване на еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестегер, съобщава кореспондентът на БНР в Брюксел.
Българското правителство е застрашено от европейски глоби заради държавния монопол в достъпа до газовата инфраструктура и преговорите с Брюксел продължават.
Еврокомисарят по конкуренцията отрече да е поставяла на правителството изрично условие да се продаде държавната фирма "Булгартрасгаз":
„Нямаме само един предпочитан вариант, че всичко трябва да стане точно по този начин. Някои дялове могат да се приватизират, но може да се намерят и други решения.”
На 28 и 29 юни Бойко Борисов и вицепремиерът Томислав Дончев разговаряха по проблема в Брюксел с председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и на Съвета Доналд Туск.
От две години насам Българският енергиен холдинг се разследва от Еврокомисията за държавен монопол чрез две дъщерни дружества - доставчика на газ "Булгаргаз" и оператора на тръбите "Булгартрансгаз". Те отказват на частните си конкуренти достъп до газопреносната мрежа и до единственото хранилище на газ в България.
„Искаме да се възстанови прозрачността и конкуренцията, за да няма риск от щети за гражданите поради твърде близките отношения между дружествата”, уточни Вестегер.
Еврокомисарят потвърди, че разговорите за алтернативни варианти за разделяне на собствеността продължават с правителството.
Комисарят не уточни кога процедурата ще премине в следващата фаза.