От Еврокомисията предлагат "почти значително увеличаване" на текущото финансиране за сигурността — от 3,5 милиарда евро на 4,8 милиарда евро, съобщиха от ЕК.
Сегашното предложение на ЕК е да удвои финансирането във всички области — до 10,4 млрд. евро за миграцията, 9,3 милиарда евро за управлението на границите, 2,5 млрд. евро за вътрешната сигурност и 1,2 млрд. за безопасното извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения в някои държави членки, или общо над 23 милиарда евро.
Освен това подкрепата за агенциите на ЕС в областта на сигурността, управлението на границите и миграцията ще бъде увеличена от 4,2 милиарда евро на 14 милиарда евро.
Целта е фондовете на ЕС да спомогнат за изграждането на Съюз, който е устойчив на бъдещите предизвикателства в областта на сигурността и е по-добре подготвен за реакция при извънредни ситуации.
От ЕК предлагат да удвоят финансирането на фонд "Вътрешна сигурност" (ФВС). Това е ключовият финансов инструмент за подкрепа на усилията на държавите членки в областта на сигурността, от 1 милиард евро на 2,5 милиарда евро. Новият фонд има нови цели.
Първата е - увеличаване обмена на информация между правоприлагащите органи в ЕС. Втората цел е засилване на съвместните трансгранични операции и третата - укрепване на способността за борба с престъпността, за предотвратяване на престъпления и за справяне с радикализацията.
Предвижданията на ЕК са така да има по-гъвкав и ефективен начин за осъществяване на приоритетните области на сигурността: борбата с тероризма и радикализацията; тежката и организираната престъпност, киберпрестъпленията, както и защитата на жертвите на престъпления.
Очаква се с увеличения бюджет да има по-голяма гъвкавост и по-добро реагиране при извънредни ситуации. 1,5 млрд. евро от фонда ще бъдат разпределени между държавите членки, което ще им даде възможност да изградят дългосрочна устойчивост в областта на сигурността.
Оставащата сума от 1 милиард евро ще бъдe заделенa като резерв за непредвидени предизвикателства в областта на сигурността. Това ще позволи бърза реакция при извънредни ситуации и насочване на пари към държавите членки, които се нуждаят най-много от тях, се казва в документа, публикуван на страницата на ЕК.
Освен този фонд отделно ще бъдат разпределени почти 1,1 милиарда евро за укрепване на агенциите на ЕС в областта на сигурността. Те са Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол), Агенцията на Европейския съюз за обучение в областта на правоприлагането (CEPOL) и Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН), информират от ЕК.
Част от парите са предназначени за извеждането от експлоатация на ядрени съоръжения. С 2,5 милиарда евро от подсиления фонд "Вътрешна сигурност" (ФВС) ще допълнят почти 1,2 млрд. евро за по-безопасно извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения в някои държави членки и тази в размер на 1,1 милиарда евро за укрепване на агенциите на ЕС в областта на сигурността.
Програмите на ЕС за подпомагане на извеждането от експлоатация на ядрени съоръжения (ППИЕЯС) целят да подпомагат държавите членки в процеса на приключване на дейностите и закриване на ядрени инсталации през последния етап от жизнения им цикъл, като същевременно се поддържа най-високо равнище на безопасност.
За периода 2021—2027 г. Съюзът ще финансира извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения: в размер на 118 милиона евро в България и Словакия и на 552 милиона евро в Литва.
Други 348 милиона евро ще бъдат отпуснати за извеждане от експлоатация и управление на радиоактивните отпадъци от съоръженията за ядрени научни изследвания на Европейската комисия. Със 160 милиона евро ще бъдат подпомогнати дейности, свързани с общата ядрена безопасност и ядрените гаранции.
От ЕК предлагат да се укрепи Механизмът за гражданска защита на ЕС чрез нейната система rescEU (Европейска система за борба с природните бедствия - б.р.) с 1,4 милиарда евро — това е в допълнение към сумата от 4,8 милиарда евро за бъдещото финасиране в областта на сигурността.
От ЕК искат бързо да имат споразумение за дългосрочния бюджет на ЕС и неговите секторни предложения.
Те мотивират желанието си за срочно обсъждане с това че 5 000 специалисти на първа линия, в това число учители, хора, работещи с младежи, полицейски служители и служители в затворите няма да могат да обменят своя опит в сферата на предотвратяването на радикализацията.
Звеното на ЕС за сигнализиранe за незаконно съдържание в интернет към Европол (IRU) няма да може да сигнализира за над 40 000 онлайн материала с екстремистко съдържание, предназначени за интернет платформи. Държавите членки няма да могат да обменят важна информация за сигурността, включително чрез Шенгенската информационна система (ШИС), която през 2017 г. бе консултирана 5 милиарда пъти.
Постигането на споразумение през 2019 г. относно следващия дългосрочен бюджет, ще осигури плавен преход между настоящия (2014—2020 г.) и новия дългосрочен бюджет и ще гарантира предвидимост и непрекъснатост на финансирането, което е от полза на всички.
ЕК признава, че мащабната криза с мигрантите изненада Европа. ЕС използва всички възможности за гъвкавост в рамките на съществуващия бюджет с цел мобилизиране на допълнителни средства.
От първоначално разпределените средства за периода 2014—2020 г. в размер на 6,9 милиарда евро за фондовете ФУМИ и ФВС (граници и полиция), други 3,9 млрд. евро бяха мобилизирани, за да се достигне общ размер от 10,8 милиарда евро за миграцията, управлението на границите и вътрешната сигурност.
Според първия заместник-председател на Комисията Франс Тимерманс чувството на безопасност у дома или когато сте на улицата е едно от най-основните права на човека.
Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос смята, че не бива да се щадят пари и усилия в защита на сигурността "Ето защо увеличаваме бюджета за сигурност за следващите години с една трета, достигайки 4,8 милиарда евро. Помагаме на държавите членки да бъдат по-добре подготвени за бъдещите предизвикателства в областта на сигурността и непредвидени извънредни ситуации", заяви Аврамопулос.
За комисаря, отговарящ за Съюза на сигурност, Джулиан Кинг, е необходимо да се изградят солидни механизми, които допълват усилията на държавите-членки като свързващ елемент както в рамките на ЕС, така и отвъд външните му граници.