Акцентирането на недостига на кадри в целия сектор за сигурност е напълно оправдано. Това заяви бившият военен министър Ангел Найденов пред БНР.
За тази година се твърди, че са осигурени средства за назначаването на около 600 души в МО, а в същото време ще напуснат повече от 900. С такива средства не могат да бъдат компенсирани липсите на личен състав, категоричен е Найденов, който сега е директор на Центъра за изследване на отбраната и сигурността.
Необходими са средства за задържане на работещите в сектора и за тяхната мотивация и повишаване на професионализма им, категоричен е той.
Според него са нужни още около 1 милиард лева за всички звена на сектор "Сигурност". Само за армията, необходимите допълнителни средства са за минимум 220 млн. лева за тази година. Ако погледнем бюджетната прогноза до 2020 година, за съжаление, не виждаме подобни разчети. Силно се надявам, че това ще бъде ревизирано, каза Найденов.
На вчерашното заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) е било постигнато съгласие големите проекти за модернизация на българската армия, на обща стойност 3,5 млрд. лв., да се придвижват едновременно, убеден е Найденов.
Това съгласие Ангел Найденов обясни, че намеренията на министъра на отбраната за паралелното стартиране и съответно, реализиране на проектите за модернизация на българската армия звучат чудесно. Проектите са за военновъздушните, и за военноморските, и за сухопътните войски. Струва ми се обаче, че това ще означава, първо: ревизия на решенията на НС, свързани с двата проекта - за бойните самолети и за патрулните кораби.
Ние сме пред финализиране на процедурата за придобиване на новия тип боен самолет. На практика предстои да бъде взето решение за водене на преговорите. Ревизирането ще ни върне на "кота нула" и това ще означава ново забавяне на процеса на модернизация на българската армия. Само да допълня, че има възможност за финализиране до края на годината и на процедурата за придобиване на новия тип кораби.
Найденов изрази безпокойство, че парите, предвидени по бюджета като целеви средства за реализация на проектите за военните самолети и патрулните кораби, също ще бъдат коригирани, с оглед на осигуряването на допълнителни средства за бойните машини.
Аз съм привърженик на разбирането, че трябва паралелно да вървят всички проекти за модернизация, но се опасявам, че по никакъв начин това не се вижда нито във финансовите разчети за тази година, нито в бюджетната прогноза 2018-2020 г., каза Найденов.
Той припомни, че основните проекти за модернизация на армията са девет, а не само трите бойни платформи, придобили обществена популярност, каза Найденов. Той отново припомни, че човешкият фактор е най-важен.