Главният прокурор все пак може да получи правото да спира сделки за 48 часа. Това ще стане с вкарване на нови предложения за промени между първо и второ четене в преходни и заключителни разпоредби на Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК).

С тези нови текстове депутатите ще променят Закона за съдебната власт и така ще дадат право на прокуратурата да спира финансови операции или сделки с имущество за 48 часа при изключителни ситуации, в които има ущърб за страната.

Това е необходимо, след като народните избраници приеха на първо четене промените в ГПК, но основният им вносител Цветан Цветанов оттегли измененията в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), именно където беше записано правото за замразяване на сделки от страна на обвинител номер 1.

Председателят на парламентарната комисия по правни въпроси Данаил Кирилов обясни, че всъщност мястото на предложените промени в НПК е в Закона за съдебната власт, които ще бъдат пренесени в преходните и заключителни разпоредби при второто четене на НПК.
Ще ги пренесем силно редактирани", загатна Кирилов и обясни, че вече е обсъден и въпросът кои са изключителните случаи, при които главният прокурор ще може да спира сделки.

„Ще опишем максимално конкретно случаите, в които действително държавният интерес може да бъде засегнат", се зарече депутатът от ГЕРБ и обясни, че това ще са такива случаи, които имат съществено действие върху икономическата стабилност и националната сигурност на държавата.

„Има се предвид такива сделки, които се извършват по определена система - например банкови сделки, които действително може да се наложи спирането им или сделка през Фондова борса, защото там също има особена процедура", разясни още Данаил Кирилов и обясни, че ако е традиционна сделка, няма как да се наложи спиране, защото няма как да се разбере, че има такава сделка.