Ще има все по-голям натиск за отделянето на България от Румъния. И това ще се случи вероятно през март. За това предупреди пред БНР евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан Кючюк.

"Европейският парламент ще трябва да се изкаже и ние отново се превръщаме в последни на амбразурата като евродепутати. Абсолютно по същия начин се разигра мобилният пакет", припомни той и подчерта, че трябва да има някакви уроци, които са научени.

Според него опасността е много голяма, тъй като за разделянето на двете държави за Шенген настояват големи европейски страни.

"Ще има много силен опит за разделянето на България от Румъния. Към настоящия момент има консолидирана позиция, че и двете страни трябва да бъдат в Шенген, но аз не съм сигурен, ако Съветът дойде с предложението за отделяне, как ще гласува Европарламентът", подчерта Кючюк. Той обясни, че не е сигурен и накъде ще върви целият процес по присъединяването към Шенген, ако виждаме все повече националистически правителства.

Разочарование, но и оптимизъм в България след поредното "не" за Шенген

Разочарование, но и оптимизъм в България след поредното "не" за Шенген

Никога държавата ни не е имала по-голяма подкрепа

По негови думи блокирането на България за Шенген се превръща в голям проблем за българския политически елит. Кючюк изрази мнение, че самокритичността е задължителна въпреки покриването на техническите критерии и това, че голяма част от аргументите на Австрия и Нидерландия са политически.

Той направи паралел между България и Хърватия, където политическата стабилност от последните години е рефлектирала върху приемането на страната както в еврозоната, така и за Шенген.

"Има значение кой води, има значение как защитава своите национални интереси. Не по байганьовски, с шикалкавене на позициите - днес едно, утре друго", изтъкна евродепутатът.

Еврокомисар: Нидерландия трябва да прекрати блокадата за България

Еврокомисар: Нидерландия трябва да прекрати блокадата за България

Схинас: Няма обективна причина, България е много по-подготвена от някои настоящи страни от Шенген

Според него преди България да влезе в ЕС, у нас климатът е бил друг и са се обединявали "всички сили, които могат да бъдат полезни", докато сега политическият ни елит не е на висота.

Кючюк изтъкна, че дори в Италия успяват да намерят допирни точки, докато в България колкото повече провеждаме избори, толкова повече допирните точки се отдалечават.

"Накъде вървим оттук-нататък? Отиваме към пропастта - и за Шенген, и за еврозоната. С всички тези реформи, които трябва да бъдат направени, за да си вземем парите по Плана за възстановяване и устойчивост", заключи той.