Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева отрича да е слагала подписа си под документи на строителната фирма "Артекс", която се оказа в центъра на скандала с апартаментите на властта на преференциални цени.
Така наречената афера "Апартаментфейт" до момента стана повод за три оставки в изпълнителната власт - на правосъдния министър Цецка Цачева, и зам.-министрите на спорта и енергетиката Ваня Колева и Красимир Първанов.
По-рано днес председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов каза, че вече е взел решение, но ще го запази за себе си засега. Очаква се той също да се оттегли като началник на парламентарната група на първата политическа сила у нас, но да остане като зам.-председател на ГЕРБ.
В съобщение от ПР-ът на Иванчева Петър Кърджилов пише, че в последните няколко дни изданията, които били известни като "свинските медии", се опитвали да въвлекат бившата кметица в скандалите с апартаментите на властта, купувани от фирма "Артекс".
Вестник написал, че депутати от БСП също имали топ апартаменти от фирма "Артекс", а в материала се посочвало и че строителната фирма се сдобила с рекордните 6 разрешителни за строеж докато Иванчева била кмет.
"Текстът в тази му част продължава с неверни измислици, които нямат нищо общо с реалните факти. Нито строежът срещу детския център "Патиланци" (сега "Боби и Кели"), при който преди дни падна кран върху ул. "Филип Аврамов", е на "Артекс", нито това е строежът, заради който г-жа Иванчева стана кмет, нито е подписвала разрешителното за строеж", пише в съобщението до медиите.
Твърди се, че Иванчева не е подписвала нито едно разрешение за строеж на "Артекс".
Фирмата имала общо 11 сгради в "Младост", което можело да се провери в сайта на Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община.
Първият строеж на "Артекс" бил разрешен през 2006 година, малко след като г-н Бойко Борисов става кмет на София и назначава за главен архитект Петър Диков.
Последният строеж на "Артекс" бил разрешен от сегашния главен архитект Здравко Здравков. Предишните са били одобрени от кметовете на ГЕРБ в "Младост" г-жа Авджиева и г-н Дюлгеров, показва справката на Кърджилов.
Припомняме, че по-рано днес главният архитект на София Здравко Здравков призна, че срещу него е упражняван натиск от "Артекс". Към него били изпращани СМС-и за натиск, които обаче той отказа да покаже. По думите му не се знае дали стреожът на небостъргача на улица "Златен рог" е законен. Разрешителното за строеж на небостъргача не било презаверявано, но строежът продължавал въпреки това. Здравков обаче не знаел защо.
Кърджилов допълва, че фирмата "Артекс" е била измежду първите инвеститори, които инициирали общи действия на Асоцоацията на строителните предприемачи за забавени преписки от г-жа Иванчева. Сигналът до прокуратурата бил подаден от председателя на асоциацията Георги Шопов, а от "Артекс" впоследствие решили да оттеглят сигнала си.
"Те са свидетели на Специализираната прокуратура по делото в специализирания съд именно в тази им роля", пише още Кърджилов.
През пролетта на 2017 година Иванчева имала сериозен проблем със строеж на "Артекс" - сграда "Ариа", намираща се в "Младост" 2, до местността "Въртопо". Тогава насип на фирмата, който бил направен извън строежа, довел до спукването на водопровод на "Софийска вода".
"Това беше единствената ни среща с тези строители", допълва още ПР-ът на Иванчева.