Абсолютна лъжа е обявеното от премиера Петков по-рано днес, че междуведомствената комисия между Министерството на финансите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството установила, че от пътни ремонти били откраднати 2,5 милиарда лева, които пък регионалният министър Гроздан Караджов поискал да бъдат платени от държавата.
Това каза на брифинг в подопечното си ведомство самият регионален министър Гроздан Караджов.
"Първо, че тези строежи за 2,4 млрд. лева не са законни по Закона за устройство на територията, не е новина, казвал съм го многократно пред вас, както и пленарна зала. Точно затова настояват Народното събрание да се произнесе по тях, защото непродължаването на тези проекти, независимо, че са започнати без разрешение за строеж, носи риск за републиканската пътна мрежа", заяви той.
И добави - в доклада си, който вече е публично публикуван в сайта на МРРБ, никъде комисията, в която 90% от членовете били представители на Министерството на финансите или премиера, не казва, че договорите трябва да се развалят или обявят за незаконни.
"Не да се развалят тези договори, не да не се плаща изобщо, напротив - да се приемат законодателни промени, за да се направят тези строежи търпими. Цитирам доклада: "Единствената възможност за преодоляване на допълнителните несъответствия с изискванията на ЗУТ е органите на изпълнителната власт да бъдат подпомогнати от Народното събрание със съответната законодателна дейност", влезе в конкретика по съдържанието на документа Караджов.
Освен това - комисията, която бе натоварена да каже каква точно сума трябва да се плати по остатъчните задължения на държавата към фирмите, след като оцени нарушенията, по същество не е свършила най-важната си работа - да каже конкретна сума. Вместо това те настояват да бъде създадена нова комисия, която да изчисли това. Единственият по-важен извод от доклада е, че 79% от водените за текущи ремонти всъщност са били основни такива, което е нарушение по ЗУТ.
Караджов продължи с обвиненията към премиера, като опроверга това, че е искал да се плаща по тези договори като подчерта - изрично е настоявал всяко едно плащане да минава през контрола на парламента.
"В проекторешение за Народното събрание, което изпратих на Лена Бориславова, тя лично коригира на нейния лаптоп в кабинета на министър-председателя, аз бях предложил и първите 600 милиона, които платихме, да преминат през парламентарен контрол. Кой ме накара да минат без контрола на Народното събрание? Казва се Кирил Петков", разказа регионалният министър.
"Разменените файлове между мен и моя екип и Лена Бориславова си стоят. Имаме документи, които можем да покажем", добави той.
Причината Петков да настоява за моментално плащане на въпросната сума пък било това, че предишния ден се бил срещнал с фирмите от бранша и им бил обещал скорошно решение на казуса, а после нееднократно питал докъде се е стигнало с тези плащания, твърди още Гроздан Караджов.
Освен това миналата година още в качеството си на служебен финансов министър Асен Василев настоявал за моментално плащане без проверка и то на цялата сума, припомни още Караджов. "Това говори за корупция и това е причината да сипят лъжа след лъжа. Имам чувството, че тези хора са завладени от корупция и се опитват да прехвърлят техния грях върху мен или просто това е някакъв жалък опит да запазят постовете си. До днес бях тих и мълчалив, опитвах се да се разделим с добро, но се сипят лъжи." Караджов започна и брифинга си със сравнение на действията на кабинета с максимата на Гьобелс за лъжата, изречена три пъти.
А що се отнася до скандални случаи като например 6 метра водосточна тръба, струвала 1 милион лева - такива описани казуси нямало както в доклада, така и 34-те поддоклада, категоричен е Караджов.
"Това е фантазия, която е приета за реалност. Това не е единствения пример, но е добра илюстрация на това, как се управляваше държавата през последните 6 месеца. Замяна на реалността с болната фантазия", остър бе шефът на регионалното ведомство.
Караджов успя да вникне и в мисловните процеси на премиера, довели го до това да даде несъществуващ в доклада пример, за който няма никакви доказателства. "Всъщност мога да си представя откъде идва този пример със скъпата тръба. Когато започна работната група в самото начало ние наистина задружно работихме, за да изровим всички данни от този доклад и да стигнем до истината как ГЕРБ под прикритието на текущи ремонти са възлагали основни и при какви цели. Когато си говорихме, заместник-министъра на финансите винаги даваше един пример как в предишната си работа като юрист на "Главболгарстрой" намерил някъде в пловдивско в една сметка една такава тръба. В никоя от проверките не сме намерили такава тръба, това беше просто един разказ за възможните злоупотреби, на които можем да се натъкнем. Но да приемеш фантазията за реалност, това е много притеснително особено когато се намираш на такъв важен пост."
"Сами ще се уверите, в доклада няма такава тръба. И как да отговоря защо премиера говори така? Да не му е за първи път да обърква някакви неща, реторично попита министърът.