Културните дружества на изселниците ни в Турция работят повече като представители на партии, отколкото да се грижат за социалния живот на българските турци. Това е причината те да нямат влияние сред общността. Това е извод от проучване на социоложката Синем Арслан, цитирана от БНР.
Арслан е докторант в университета "Богазичи" в Истанбул. Тя е автор на проучването "Миграция, идентичност и политика: Примерът с българските турци".
Синем Арслан разказва, че в близост до дома си в Истанбул има дружество, основано през 2011 година.
"Присъствахме на събрание. Видяхме, че от трибуната се изнасят политически послания. Запитахме се - не сме ли на събрание на дружество за култура и взаимопомощ. По-късно, когато присъствах на различни събрания на НПО на българските турци, усещането ми беше, че съм на партийни събрания, а не на събрание на културно дружество", каза Арслан.
Дейността на дружествата се активира около избори. Партии и изселнически дружества използват за политически цели травмите на българските турци от близкото минало - като Възродителния процес, показва социологическото проучване.
Мнението на Синем Арслан споделят и наши изселници, според които политизирането на тези дружества е довело до деление и противопоставяне.
Социоложката няма претенцията, че с проучването си е направила представителна извадка. Но показва тенденциите сред изселниците ни в Турция.