Със 121 гласа "За", 94 "против" и 1 "въздържал се" депутатите избраха Росен Карадимов за председател на един от важните регулатори с изтекъл мандат - Комисия за защита на конкуренцията (КЗК).

Кандидатурата му беше издигната от "БСП-Обединена левица", а за него гласуваха още депутатите от ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало" и "Има такъв народ". 

Негов опонент за поста беше преподавателят по конкурентно право в СУ "Свети Климент Охридски" Иван Стойчев, издигнат от парламентарната група на ПП-ДБ. 

Депутатите гласуваха за Иван Стойнев със само 34 гласа "За" - на ПП-ДБ, 169 гласа "против" на всички останали парламентарни групи и 19 гласа "въздържали се".

За зам.-председател на КЗК бе избран Радомир Чолаков, издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС със 122 гласа "За", 85 гласа "против" и 5 гласа въздържали се. Чолаков отново бе избран с гласовете на управляващото мнозинство, а опозицията гласува против.

Останалите кандидати за членове на регулатора, които бяха избрани са Мирослава Христова, Валерия Герова и Емилия Колева от ГЕРБ-СДС, Димитър Данаилов от "Има такъв народ" и Жельо Бойчев от БСП-Обединена левица. Всички те бяха одобрени с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Ново начало, с което напрактика си осигуряват необходимите гласове за мнозинство.

Депутатите не подкрепиха Иван Стойнев и за член на КЗК - 35 гласа "За", 152 гласа "против" и 27 гласа "въздържали се". Колегата му Юлиан Войнов също не бе одобрен за член на КЗК - 32 гласа "За", 163 гласа "против" и 20 гласа "въздържали се". Четин Казак от "Демокрация, права и свободи - ДПС" също не бе одобрен за член на КЗК - 14 гласа "За", 174 гласа "против" и 25 гласа "въздържали се".

Икономическата комисия в НС изслуша кандидатите за шеф на КЗК

Икономическата комисия в НС изслуша кандидатите за шеф на КЗК

БСП и ПП-ДБ сблъскаха концепции за управлението на Комисията

Назначението е ключово за бизнеса. Комисията за защита на конкуренцията е независим специализиран държавен орган, който прилага законодателството за защита на конкуренцията, обществените поръчки и концесиите.

Органът има ключова роля в наблюдението на 30 милиарда лева обществени поръчки годишно.

Според ПП-ДБ Карадимов е номинация, която ще обслужва лидера на ДПС - Ново начало Делян Пеевски. Карадимов от своя страна отрича да е свързан с него. За зам.-председател ГЕРБ издигна Радомир Чолаков. Останалите кандидати за членове на регулатора са Мирослава Христова, Валерия Герова и Емилия Колева от ГЕРБ, Димитър Данаилов от ИТН, Жельо Бойчев от БСП, Иван Стойнев и Юлиан Войнов от ПП-ДБ, и Четин Казак от "Демокрация, права и свободи - ДПС".

След представяне на професионалните качества на кандидатите за председател, зам.-председател и членове на КЗК, започнаха и дебатите.

Първо Мартин Димитров заяви, че днес се избира най-важният регулатор в България. Всичко народни представители трябва да участват в дебата, тъй като КЗК е орган, който ще има важно развитие за България, призова народният представител. Истината е, че досега КЗК не се справяше и номинациите, които виждаме от мнозинството много притесняват ПП-ДБ. Досегашният избор на регулатори е слаб, оцени Димитров, който очаква задълбочаваща се регулаторна криза в България.

"КЗК е крайъгълен камък, който ако не работи, никой друг не може да свърши неговата работа. Никой друг не може да се противопостави на цените на картелите, никой друг. Ако сега се направи картел, никой друг не може да наложи санкции освен КЗК", аргументира се Мартин Димитров. Според него досега КЗК е била слаба.

"Досегашната КЗК обясняваха, че не са следели цените в магазините и че нямали отношение към тях. Как тогава ще се установят аномалиите на цените в магазините", посочи Димитров. Той иска постоянен мониторинг на цените в България в сравнение със средноевропейските. 

КЗК дебне за повишаването на цените преди въвеждане на еврото

КЗК дебне за повишаването на цените преди въвеждане на еврото

Регулаторът е в сътрудничество с Европейската комисия

Мартин Димитров смята, че ще е грешка, ако се направи таван на цените на храните. Не ни трябва КЗК да отива в таван на цените, а КЗК, която да защитава конкуренцията. Това трябва да е ролята на КЗК, а не да подкрепя идеи на ДПС-Ново начало, коментира Мартин Димитров. Следващата КЗК може да е по-слаба от досегашната, предупреди той и призова колегите си да изберат сериозни експерти и кандидати.

Драгомир Стойнев от БСП-Обединена левица отговори на критиките на Мартин Димитров. Той уточни, че контрол на надценката и таван на цените на храните са две различни неща.

Думата взе и парламентарната група на ГЕРБ. Александър Иванов заяви, че ПП-ДБ са направили пълен управленски и законодателен провал да не могат да попълнят регулаторите. Иванов призова ПП-ДБ да не ревнуват в попълването на регулаторните органи от 51-ото Народно събрание.

"Ако обвинявате някакво бездействие КЗК, също трябва да потърсите вината и в себе си. КЗК през всичките години на сегашния си мандат, има много проверки и наложени глоби по всички закони и законодателни мерки", заяви депутатът от ГЕРБ в защита на все още старият състав на КЗК.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов пък декларира, че неговата партия няма да подкрепи нито един от кандидатите за председател, зам.-председател и членове на КЗК. Според него в КЗК като санаториум се събират политически пенсионери и я определи като "паразитна структура в българската държавна администрация".

Бившият министър на икономиката и индустрията Богдан Богданов от ПП-ДБ отговори на критиките на "Възраждане" и на ГЕРБ, като заяви, че е много важно хората, които ще застанат начело на КЗК да са хора с интегритет и хора, които са с чисто име и зад които не прозира влияние на един или друг политически кръг.

Бившият министър-председател на България, а сега съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков засипа с критики сегашната КЗК, както и кандидатът за председател на комисията - Росен Карадимов.

По думите му Карадимов управлява държавата заедно с Делян Пеевски. Това ли ще е човекът, който ще защитава ВиК системата и обществените поръчки, запита Кирил Петков, който заяви, че е горд, че сглобката не е продължила.

"Колеги, грях ще е ако гласуваме за такъв човек като Росен Карадимов днес", отсече Петков. Той напомни, че ако ПП-ДБ отказали да делят с по 1/3 регулаторите с ГЕРБ и ДПС-Ново начало.

Росен Карадимов настоява, че не е човек на Пеевски

Росен Карадимов настоява, че не е човек на Пеевски

Нямам му телефона, обясни той