Българският еврокомисар Мария Габриел постави началото на европейската седмица на медийната грамотност със среща с ученици в столичното 18-то Средно училище "Уилям Гладстон".
Мария Габриел говори с ученици от гимназията по въпроси, свързани с дигиталната епоха и политиките на ЕС, като постави акцент на това, че е важно да се научим да отличаваме истините от неистините.
Цифровизацията променя начина, по който учим, пътуваме и общуваме помежду си, заяви Габриел, но никога според нея машините и роботите няма да заместят способността ни да иновираме, да създаваме съдържание.
Според еврокомисаря машините няма да заместят и човешките емоции. Цифровизацията има и тъмна страна, която води до нови форми на насилие, призна Габриел. Талантите на Европа трябва да останат тук, затова е важно заедно всички да заявим стъпка по стъпка какво да направим.
Цифровизацията е шанс да утвърдим нашето лидерство, категорична беше Мария Габриел. За нея ценности като защита на личните данни не подлежат на преговаряне и това са водещи принципи, които ни отличават от икономики като Китай и Русия.
Няма как да се говори за бъдещето на ЕС без младите хора днес в навечерието на изборите за ЕП, заяви и кметът на София Йорданка Фандъкова на срещата с учениците. Когато се говори за бъдещето на Европа, на България и на града за нея са най-важни срещите с младите хора, категорична е Фандъкова.
Тя е на мнение, че няма как да не се организира и процесът на диалог, който засяга бъдещето на Европа. Фандъкова като пример за младежка активност изтъкна инициативите и борбата за чиста природа на шестнайсетгодишната Грета Тунберг.
Решаването на проблемите на днешния ден трябва да става с активното участие на младежите, посочи столичният кмет, като насочи вниманието към проектите по програма Европа.
Целта на програма "Европа" е да дава възможност на граждански организации да реализират проекти, насочени към диалог с младите хора.