Остри критики отправи заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов по отношение на изказването на президента Румен Радев, че "Украйна настоява да води тази война, но цяла Европа плаща за нея. По думите му тази позиция била "поредната срамна проява" на президента.

"Това е като да твърдиш, че жертвите на Чикатило сами са настоявали да бъде рязана част от плътта им. Сега кремълския Чикатило се опитва от отгризе част от територията на съседна държава, избивайки мирно население, а нашият президент се прави, че не вижда това", коментира пред bTV Митов.

Народният представител направи и сравнение между Радев и френския маршал Филип Петен, посрещнал Вермахта в Париж по време на Втората световна война и управлявал колаборационисткото френско правителство след това.

"Румен Радев ще е първият, който ще вее руско знаменце, ако, да не дава Господ, какъвто и да било проблем се случи между нас и Руската федерация."

По-дълбоки причини обаче може би се криели зад реториката на Радев. "Не знам дали е убеден, или някой го е убедил, че едва ли не с досегашната архитектура на сигурност е свършено и смята, че за в бъдеще държавите от БРИКС ще бъдат водещите световни сили. Това е, според мен, свързано и с посещението му в Южна Африка, има по-дълбоки причини за нещата, които говори. Излишно е да казваме, че бърка."

Не стои на дневен ред обаче темата за импийчмънт на президента или поне ГЕРБ няма да инициира такъв, защото имало други по-важни теми като правосъдната реформа. Но именно през тази реформа, съдейки по думите на Митов, ще се работи по значително орязване на властта на държавния глава.

"Трябва да си дадем сметка какво се случва и защо на президента се позволи да излезе извън рамките на Конституцията. Очевидно, много му е тъжно, че вече не управлява еднолично. Трябва да си дадем сметка за слабостите, които проличаха в българската институционална и конституционна рамка в последните 2 години - а именно как е подреден института на служебното правителство и изобщо има ли нужда от него, как се ограничават правата на президента. И как един президент, каквито и позиции да има, да бъде вкаран в рамките на обединител на нацията и да бъде принуждаван да влиза в ролята, която му е отредена. А не да се занимава с неща, които не са му присъщи. И слава Богу, радвам се, че той вече няма роля във външната политика на България", продължи с острите си критики Даниел Митов.

За сметка на това обаче Бойко Борисов, който оглави парламентарната комисия по външна политика, имал "безгранични контакти и влияние", заради ролята му на дългогодишен премиер. "Което в случая мисля, че ще бъде изключително полезно не само, когато става въпрос за дискусиите за войната в Украйна, но и също така за приемането на България в Шенген и еврозоната. Като бивш премиер, познат в цяла Европа, спокойно би могъл да бъде двигател на тези процеси", не спести суперлативи по отношение на партийния си лидер Митов.

Атанасов съзрял план на президента да се промъкне в местната власт

Атанасов съзрял план на президента да се промъкне в местната власт

Ако прекрачи границата ПП/ДБ ще поиска неговото отстраняване