Към момента България не е заплашена от налагане на санкции във връзка с изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти в областта на управлението на отпадъците.
Това каза днес министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров на работна среща по въпросите за изграждането на регионалните депа в страната, организирана от МОСВ.

Категоричен съм, че няма да допуснем санкции от ЕС в тази област, защото работим за това към средата на следващата година да имаме действаща система за обезвреждане на отпадъците, която да отговаря на всички изисквания на европейското и националното законодателство, посочи министърът.

Той посочи като важен момент да започне строителството на оставащите 21 регионални депа.
Там, където те няма да са готови, ще се разчита на действащата в момента система за третиране и обезвреждане на отпадъци, която ще бъде приведена в съответствие с всички екологични критерии.

От предвидените за изграждане 55 регионални депа у нас 27 са построени, 7 се строят. От оставащите 21 депа седем - в Кърджали, Ботевград, Ямбол, Габрово, Кочериново, Костинброд и Плевен, са в напреднал етап на подготовка и строителството им може да започне до края на тази година. Изграждането на други осем - във Варна, Велико Търново, Левски, Бяла, Луковит, Костенец, Стара Загора и Плевен се очаква да започне в началото на следващата година.

Като депа с изоставаща подготовка са тези в Пазарджик, Добрич, Провадия, Видин, Малко Търново и Разлог.

Считам, че проблемите не са трудно преодолими и с общите ни усилия и добра организация от общините процедурите могат да бъдат придвижени, каза Джевдет Чакъров.

За изграждането на регионални депа към момента са необходими към 290 млн. лева по предварителни разчети.

За други дейности по управление на отпадъците трябват още близо 780 млн. лева или общо за всички дейности по привеждане в съответствие на цялата система за третиране и обезвреждане на отпадъци - над 1 млрд. лева.
Най-краткосрочен обаче е ангажиментът за изграждане на оставащите 21 регионални депа, останалите дейности са по-дългосрочни.

Затова е планирано 367-те млн. евро, предвидени в Оперативната програма „Околна среда 2007-2013" за дейности по отпадъците, да се използват преференциално за строителството на регионалните депа, обясни министърът.

Той подчерта, че не е без значение с какви пари ще се изграждат те, защото ако са с безвъзмездното финансиране по ОП „Околна среда", няма да се увеличава такса смет, тъй като няма да се изплащат инвестиционни, а само експлоатационни разходи.

До края на октомври предстои да бъде обявена процедура за набиране на проекти за строителство на депа. Към момента по приключилата процедура за проекти за техническа помощ за разработване на проекти за депа са постъпили проекти от 58 общини.