Служебните министри на финансите и на енергетиката - Людмила Петкова и Владимир Малинов представиха в Партийния дом напредъка в преговорите с Европейската комисия по предвидените изменения на Плана за възстановяване и устойчивост и проекта на глава RePowerEU. Вносители на изслушването са народните представители от ГЕРБ-СДС Томислав Дончев, Теменужка Петкова и Деница Николова.
Петкова обясни от трибуната на Партийния дом, че до 11 септември е трябвало да внесе в Министерски съвет заедно с енергийния министър с изготвените предложение за изменение на ПВУ. С оглед на това и предвид измененията в инвестициите и реформите е необходимо запознаване на Народното събрание, за да бъде осигурена прозрачност на процеса с българската комисия пред ЕК. Представянето на измененията се налага поради необходимостта за изменение на 3 решение на Народното събрание, обясни Петкова.
Людмила Петкова посочи, че като цяло в ПВУ поради наличие на обстоятелства възпрепятстващи изпълнението в заложените параметри се налага промяна в 32 инвестиции и 14 реформи с актуализиране на описанието, цели и сроковете за изпълнение на реформи и инвестиции в резултат на различни фактори въз основа на предлагането на по-добри алтернативи. Изменение на ПВУ по чл. 21 заедно с глава RePowerEU следва да бъде одобрено до края на годината от ЕК, уточни финансовият министър.
В главата RePowerEU трябва да бъдат включени инвестиции с проектна готовност за реализацията им през 2026 г. Във въпросната глава са включени са 9 инвестиции и 3 реформи.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов също взе думата относно главата RePowerEU. Включена е нова инвестиция в ПВУ - инвестицията за възстановяване на нарушените въглищни региони в Стара Загора, Кюстендил и Перник за над 500 млн. Инвестицията ще бъде за зелен преход на въглищните региони и чрез тази инвестиция да бъде осигурен безвъзмезден ресурс за възстановяване на въгледобивните терени в Кюстендил, Перник и Стара Загора. Предвижда се потенциал за допълнителен финансов ресурс за рекултивация и привеждане на терените на въглищните централи за други дейности от Фонда за справедлив преход - около 400 млн. лв.
За две от инвестициите се предвижда прехвърляне на финансовия размер в глава RePowerEU.
Инвестицията за пилотният проект за зелен водород и пилотните сондажи за геотермална енергия отпадат от ПВУ, посочи министър Малинов.
Инвестицията за декарбонизацията на енергийния сектор е обект на предоговаряне с ЕК. Постигнато е съгласие с ЕК, че със съществуващите политики и мерки се изпълняват целите за декарбонизацията, предвидени в ПВУ, като например ефективната либерализация на пазара. Няма да има таван на въглеродните емисии за всяка отделна инсталация. Другото, което е постигнато с ЕК е, че няма да има допълнителни административни санкции.
Поискано е пред ЕК създаване на нов холдинг, в който да бъдат отделени двата оператора - ЕСО и Булгартрансгаз, с което да бъдат извадени от Българския енергиен холдинг (БЕХ).
Министър Владимир Малинов обобщи предложенията на служебното правителство към ЕК в ПВУ - осигуряване на половин милиард лева за рекултивация на засегнати площи в трите въглищни региона, безвъзмезден ресурс по главата RePowerEU в размер на над 900 млн. лв. както и ако бъде одобрено предложението - минимизиране на риска от загуба на средства от вече поети реформи и инвестиции.
"Неизпълнението на реформите ще доведат до последици за българската държава по отношение на плащанията по ПВУ", предупреди Владимир Малинов.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов увери обаче, че БЕХ няма да бъде закриван или продаван, за което си притесниха от "Възраждане".
Малинов уточни, че като директор на "Булгартрансгаз" винаги е бил против отделяне на дружества от рамките на българската енергетика, само че държавата е поставена да загуби съществен ресурс в размер на над 900 млн. лв. Поради тази причина е извършен анализ на финансовото състояние на БЕХ, като към настоящия момент има над 1 млрд. облигационни заеми от страна на БЕХ.
Поради тази причина Малинов посочи, че трябва да се създаде ново дружество, в което да бъдат поставени ЕСО и Булгартрансгаз, за да се запазят двата оператора. Дори ще бъде предложен специален закон за създаването на дружеството, чиито капитал ще бъде вноската по ПВУ. Това, което се предвижда като механизъм за изпълняване на инвестицията и приемане на специален закон, който да урежда отношенията между дружеството и операторите на съответните тип дейности, обясни Малинов. Той ще разчита и на подкрепата на депутатите да се създаде законодателен акт - че миньорите ще запазят работните си места и това ще бъде пряко възложено от новото дружество.
Либерализацията на цената на електрическата енергия на битовите потребители няма допирни точки с ПВУ и глава RePOWEREU, подчерта Владимир Малинов.
Малинов посочи, че съществува голям потенциал за износ на електроенергия към пазара в Украйна. Състоянието на електропроизводствените мощности в Украйна, е изключително тежко и се очаква при нормална зима украинската система дефицит между 4 и 6 гигавата на час в рамките на студените дни. Това е потенциал и възможност за българската енергетика, уточни министърът.